Arın bebeği ışığa taşıdılar

Giriş Tarihi: 1.1.2014

İzmir'de 28 haftalık doğan Arın bebeğin kör kalmaması, en geç 72 saat içinde ameliyat olmasına bağlıydı. Bir askeri uçak, bebeği ameliyatın yapılacağı Isparta'ya yetiştirdi. Arın, 2 saatlik operasyonla ışığa kavuştu

İzmir'de erken doğan Arın bebeğin, gözlerini kaybetmemesi için 72 saat içinde ameliyat edilmesi gerekiyordu. İzmir'de bu riskli ameliyatı yapacak doktor bulunamayınca, tahsis edilen askeri uçakla Isparta'ya götürülen bebek, burada ışığa kavuştu. Mehmet ve Yasemin Güler çiftinin ikinci bebekleri Arın, 28 haftalık ve bin 140 gram ağırlığında dünyaya geldi. Gözlerini erken açan Arın bebek, 2 ay kuvözde kalıp yaşam mücadelesi verdi. Temmuz ayında taburcu olan bebeğin ailesi, gözlerindeki görme bozukluğundan şüphelenince, 3 gün sonra Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu.

SON ÇARE HOCASINA GÖTÜRDÜ

Göz Doktoru Melike Balıkoğlu Yılmaz, muayenede bebeğin gözlerinde "Prematüre retinopatisi" tespit etti. Yani göz damarlarının isteksiz büyümesi ve kanaması ile oluşan hastalık nedeniyle Arın bebek, 72 saat içerisinde ameliyata alınmadığı takdirde kör kalacaktı. Ameliyat çok riskli olduğu için doktor Yılmaz hemen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ile bağlantıya geçti. Ancak bu ameliyatı yapabilecek doktor izne ayrılmıştı. İzmir'deki diğer üniversite ve eğitim araştırma hastanelerindeki doktorlar da ameliyatı yapmaya yanaşmadı. Dakikalarla yarışan Melike B. Yılmaz, son çare olarak Isparta'daki hocası Yrd. Doç. Dr. Levent Tök'ü aradı ve "Bebeği hemen kuvöz içerisinde buraya getirin" yanıtını aldı. İzmir sağlık Müdürlüğü'nü arayan doktor Yılmaz, durumun aciliyetini aktardı. Yapılan görüşmelerin ardından Arın bebeğin imdadına Türk Silahlı Kuvvetleri yetişti. Çiğli Kaklıç Askeri Havaalanı'nda hazırlanan bir askeri uçak, Melike Yılmaz ile kuvöz içindeki Arın bebek ve annesini alarak havalandı. Kısa süre sonra Isparta'ya inen uçaktan ambulansla dakikalar içinde Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne ulaştırılan Arın bebek, hemen ameliyata alındı. Genel anestezi ile uyutulan bebeğin göz damarlarındaki kanama ve büyüme 2 saatlik bir operasyonda lazer yardımıyla durduruldu. Bebek, 5 gün sonra da taburcu olarak İzmir'e döndü.

ARTIK YÜZÜ GÜLÜYOR

Doktorların ve TSK'nın çabası sayesinde kör olmaktan kurtulan Arın bebek şimdi hayata gülümsüyor. Güler çifti de bebeklerinin iyileşmesinden ötürü son derece mutlu... Arın bebek için bütün imkânları seferber eden doktoru Melike Yılmaz ise "Erken doğan erkek doğan bebeklere kuvözde verilen oksijen 'prematüre retinopatisi' hastalığına yol açar. Bunu lazerle müdahale ederek durdurabiliyoruz" bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arın bebeği ışığa taşıdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN