Güroymaklılar "Norşin" ismini geri istiyor

Giriş Tarihi: 2.1.2014 14:06 Güncelleme Tarihi: 2.1.2014 14:07

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, demokratikleşme paketinde "yerleşim birimlerine eski isimlerin iade edilmesi" maddesini açıklamasının ardından Bitlis'in Güroymak ilçesindeki vatandaşlar, ilçenin adının yeniden "Norşin" olarak değiştirilmesini bekliyor.

Güroymak Belediye Başkan Yardımcısı Nimet Erez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin isminin uzun yıllar "Norşin" olarak bilindiğini belirterek, 1987 yılında yapılan değişiklikle ilçe statüsüne alınan Norşin'e Güroymak ismi verildiğini anımsattı.

İlçede yaşayan 26 yaşından büyük tüm vatandaşların nüfus cüzdanında doğum yeri olarak Norşin yazılı olduğunu vurgulayan Erez, vatandaşların da talebiyle ilçenin eski adının iade edilmesi yönündeki çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Erez, 2009 yılında Bitlis'i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de konuşmasında "Norşin" ismini kullandığına işaret ederek, Cumhurbaşkanı Gül'ün, ilçenin adını Norşin olarak telaffuz etmesinin ardından belediye meclisinin isim değişikliği için aldığı kararı kaymakamlığa, valiliğe, İçişleri Bakanlığına, TBMM'ye ve Cumhurbaşkanlığına gönderdiğini ifade etti.

Bugüne kadar ilçenin adının değiştirilmediğini anlatan Erez, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da demokratikleşme paketinde yerleşim birimlerine eski isimlerin iade edilmesine yönelik maddeyi açıkladı. Buna rağmen Norşin isminin meclisten geçmemesi bizleri üzdü" dedi.

İlçe halkından Burhanettin Dinçkan ise ilçenin adının yüzyıllardır Norşin olarak bilindiğini vurgulayarak, "Cumhurbaşkanımızın da ilçemizin ismini Norşin olarak telaffuz etmesine sevindik. Ancak ilçemizin isminin değiştirilmesi için hala bir şey yapılmıyor" diye konuştu.

İlçede 20 yıldır terzilik yaptığını ve belediye personeli için diktiği kıyafetlere "Norşin Belediyesi" yazdığını bildiren Dinçkan, zabıtaların hem kıyafetlerinde hem de personel kimlik kartlarında bu ibarenin geçtiğini dile getirdi.

Vatandaşlardan Mehmet Reşit Kutdenur da ilçeye eski isminin iade edilmesini istediklerine değinerek, uzun yıllar kullandıkları ve nüfus cüzdanlarının doğum yeri hanesinde yazılı olan Norşin isminin kendileri için daha anlamlı olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güroymaklılar "Norşin" ismini geri istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN