Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Binbir yüz ABD'ye kaçamadı

Giriş Tarihi: 6.1.2014

Hâkim, savcı, emniyet müdürü kılığında 1 milyon TL'lik vurgun yapan dolandırıcı Ankara Üniversitesi'ni de kandırıp ABD'ye kaçmak istedi. Ancak İzmir'de yakalandı. 7 yıl hapsi isteniyor

Türkiye'nin en hızlı dolandırıcıları arasında gösterilen ve 500'den fazla suç kaydı bulunan 28 yaşındaki Orhan İpek, hakkındaki soruşturma ve davalardan kurtulmak için Amerika'ya kaçmaya karar verdi. Bunun için son bir vurgun yapmak isteyen İpek, akıl almaz bir plan yaptı. İstanbul'da S.G.'ye ait döviz firmasını arayan Orhan İpek, kendisini Bülent Özmen adıyla tanıtarak Ankara Üniversitesi ile iş yaptıklarını ve 350 bin euro almak istediğini söyledi. Kendi hesabını kullanmak istemediğini söyleyen İpek, önce döviz şirketine ait banka hesap numarasını öğrendi.

BAŞKA SUÇTAN YAKALANMIŞ

Daha sonra Ankara Üniversitesi'nin döner sermaye hesabının bulunduğu bankanın Tandoğan Şubesi'ne sahte ödeme talimatı ile faks çeken İpek, 945 bin TL ve 965 bin TL paranın İstanbul'daki S.G.'ye ait döviz şirketinin hesabına yatırılmasını istedi. Banka şubesi daha öncekilerle aynı şekilde olan faksın Ankara Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlığı'ndan geldiğini düşünerek belirtilen hesaba toplam 1 milyon 910 bin TL'yi havale etti. Banka tarafından paranın döviz şirketinin hesabına yatırılması üzerine İpek, şirketin kuryesi B.N tarafından kendisine getirilen 945 bin TL'nin karşılığı euroyu teslim aldı. Bu arada üniversite, hesaplarından yüklü miktarda EFT yapıldığını fark edince durumu bankaya ve polise bildirdi. Döner Sermaye Başkanlığı, bankaya herhangi bir talimat vermediklerini, faks göndermediklerini belgenin sahte olduğunu belirtti. Üniversitenin uyarısı üzerine ikinci parti 965 bin TL bloke edildi ve dolandırıcının eline geçmedi.

POLİSİN SİLAHINI KAPMIŞTI
İstanbul polisi tarafından aranan İpek, İzmir'de başka bir suçtan yakalandığının tespit edilmesi üzerine İstanbul'a getirtilerek kurye B.N.'ye teşhis ettirildi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli Orhan İpek'in benzer suçlardan sabıka kayıtlarını bulunduğu belirtilerek, şüphelinin sahte belgelerle aldığı cezaların infazından kurtularak Amerika'ya gitmeye çalıştığı, bu doğrultuda kendisine haksız menfaat temin etmeye çalıştığı öne sürüldü. Orhan İpek 7 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Üç yıl önce de kendisini hâkim, savcı ve emniyet müdürü olarak tanıtarak 1 milyon liralık vurgun yaptığı belirlenen Orhan İpek, Ataşehir'de bir rezidansta yakalanmıştı. Orhan İpek, otomobile bindirilirken bir polisin silahını almıştı. İpek, kolundan ve bacağından vurularak yakalanmıştı. Hastanedeki tedavisinin ardından adliyeye sevk edilen Orhan İpek tutuklanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binbir yüz ABD'ye kaçamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN