Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu Anadolu'da Sibirya soğukları

Ardahan önceki gece eksi 25 Kars ise eksi 24 dereceyi gördü. Bölgede çeşmeler, kaldırımlar ve araçların depoları dondu. Ağrı'da kar kalınlığı 16 santime çıktı. Antalya'da ise güneşi görenler denize girdi

Doğu Anadolu Bölgesi'nde dondurucu soğuklar etkili oluyor. Gece en düşük hava sıcaklığı, -25 dereceyle Ardahan'da ölçüldü. Gece sıcaklık Kars'ta -24, Erzurum'da -18, Ağrı'da -17, Erzincan'da -12, Iğdır'da ise -6 derece olarak ölçüldü. Kar kalınlıkları ise kent merkezlerinde Ağrı'da 16, Erzurum'da 10, Iğdır'da 9, Ardahan'da 5 santimetre oldu. Meteoroloji yetkilileri, buzlanma ve don olaylarına karşı vatandaşları uyarırken buz sarkıtları da ciddi bir risk oluşturuyor. Bölgede araçların yakıt depoları dondu. Çeşmeler, sokak lambaları ve akan sular da buz tuttu.

Antalya'DA DENİZ KEYFİ

Kaldırımların buz tutması nedeniyle vatandaşlar yürümekte zorlanırken, buzlanma ve yoğun kar yüzünden karayolu ulaşımında da aksamalar yaşandı. Ağrı'da ise çocuklar tehlikeyi hiçe sayarak, tamamen buz tutan Murat Nehri'nin üzerinde futbol oynadı. Antalya ve Muğla'da ise bahardan kalma günler yaşanıyor. Muğla'nın Fethiye ilçesinde dün öğlen dereceler 23 dereceyi gösterdi. Antalya'da ise kent merkezinde hava sıcaklığı 17, deniz suyu sıcaklığı ise 18 dereceye ulaştı. Bazı vatandaşlar Konyaaltı Plajı'nda denize girdi, bazıları ise sahilde yürümeyi tercih etti.

SEFERLER SİSE TAKILDI
Diğer yandan yurdun dört bir yanında yoğun sis hayatı olumsuz etkiledi. İzmir'de Adnan Menderes Havalimanı'nın da bulunduğu Gaziemir ve Menderes ilçeleri güne yoğun sisle uyandı. Yoğun sis nedeniyle sabah saatlerinde uçak seferleri yapılamadı. İlerleyen saatlerde sisin etkisini yitirmesiyle seferler gecikmeli yapıldı. Diyarbakır'da da etkili olan sis sürücülere zor anlar yaşatırken, bir çok uçak seferi iptal oldu. Sisten nasibini alan Muğla'da da trafikte sürücüler zor anlar yaşadı. Kocaeli'nde de sis nedeniyle görüş mesafesi 20 metreye kadar düşerken Eskihisar Feribot İskelesi'nde vapur seferlerine sis nedeniyle ara verildi. İstanbul'da da sis sebebiyle boğaz trafiği her iki yönde uzun süre deniz ulaşımına kapatıldı.

BARAJLAR BOŞ KALDI
İçmesuyu barajlarında geçen seneye göre yüzde 9.3 daha az su bulunuyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1 Ekim 2013 - 2 Ocak 2014 arasında kümülatif yağışlar ortalamasında, 2013'e göre yüzde 41.6 azalma meydana geldi. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'daki içme suyu maksatlı barajların hacimleri de aktif hacimlerinin altında kaldı. İstanbul'da yüzde 33.97, Ankara'da yüzde 24.77, İzmir'de yüzde 57.78 ve Bursa'da yüzde 44.04 doluluk oranı gözlendi. Geçen yıl aynı dönemde ise barajlardaki doluluk oranları, İstanbul'da yüzde 62.26, Ankara'da yüzde 28.03, Bursa'da ise yüzde 46.9 olarak gerçekleşmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Anadolu'da Sibirya soğukları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN