Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbrahim için ilik seferberliği...

Sakarya Karasu'da 3 yıldır lösemiyle savaşan liseli İbrahim için tüm ilçe kenetlendi. Her gün 20 kişi kan veriyor ve örnekler test için İstanbul'a gönderiliyor

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Sakarya'da lösemi teşhisi konulan liseli İbrahim İmamoğlu için önce ailesi, sonra arkadaşları ve öğretmenleri en sonunda da tüm ilçe halkı seferber oldu. İbrahim'e uygun iliğin bulunabilmesi amacıyla her gün 20 kişi kan veriyor.

SOSYAL MEDYADAN YAYILDI

Karadeniz kıyısındaki 25 bin nüfuslu Karasu'da yaşayan İbrahim'e 3 yıl önce lösemi teşhisi konuldu. Ailesi, Karasu Atatürk Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi İbrahim için çalmadık kapı bırakmadı ama nakil için uygun ilik bir türlü bulunamadı. Hastalığı iyice ilerleyen ve artık nakilden başka şansı kalmayan İbrahim'in gözlerinin önünde erimesine daha fazla dayanamayan arkadaşları ile rehber öğretmeni Gökçe Kocaman, geçen ay "Birlikten İlik Doğar" sloganıyla bir kampanya başlattı. Öğretmen ve öğrenciler, çevrelerindeki herkesle görüşüp gönüllü olmaları için çağrı yaptı. İlçe merkezinde yürüyüşler düzenlediler. Belediye tarafından yapılan anonslar ve sosyal medya üzerinden yayılan kampanya kısa sürede tüm ilçeyi sardı. İlçe halkının neredeyse tamamı gönüllü bağışçı olmak için adeta sıraya girdi. Öğretmen Kocaman ve öğrencilerin organizasyonuyla her gün belirlenen 20 kişiden örnekler alınarak test için kargoyla İstanbul Çapa Tıp Fakültesi laboratuvarına gönderilmeye başladı. Arkadaşları ve vatandaşlar, uygun ilik bulunana kadar kampanyanın devam edeceğini, o zamana kadar herkesin bir bir kan vereceğini söyledi. Koca bir ilçenin kendisi için seferber olmasının büyük moral olduğunu ve kendisini artık daha güçlü hissettiğini söyleyen İbrahim de hislerini şöyle aktardı: "Yıllardır hastayım ve ilaç tedavisi görüyorum. Hayat benim için çok zor ama Karasu halkının bana gösterdiği ilgi beni hayata bağladı. Bu kampanyayla moral buldum, direncim arttı. Daha önce yüzde 90 uyumlu bir ilik çıktı ama nakil olamadım. Şimdi ise yüzde yüz uygun ilik lazım. Doktorlar şu an için en uygun zamanda olduğumu söylediler. Umarım kısa sürede uygun ilik bulunur ve iyileşirim."

DİĞER HASTALARA DA UMUT
İlik bulmak için yola çıktıklarında kısa sürede böylesi bir sonuç almayı kendilerinin de beklemediğini söyleyen öğretmen Gökçe Kocaman ise şunları anlattı: "Kampanya başlar başlamaz ilçedeki herkes kan vermek için sıraya girdi. Biz de planlama ve sıralama yaptık. Şimdi sırayla herkesten örnek alıp grup grup gönderiyoruz. Biz İbrahim için yola çıktık ama ülkede ilik bekleyen başka hastalar için de çalışıyoruz aslında. Her örnek umut demek. Ayrıca yeni ilik bankaları kurulması için de imza kampanyası başlattık. Şimdiden 20 bin rakamına ulaştık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbrahim için ilik seferberliği...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN