Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Son Dersin Işıkları' gönülleri aydınlatıyor

Süper Lig hakemi Nihat Mızrak, öğretim üyesi olduğu Diyarbakır'ın Dicle Üniversitesi'ndeki öğrencileriyle müthiş bir projeye imza attı. "Son Dersin Işıkları" projesi 30 okulda öğrencilere spor yapacakları alanlar yarattı

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Süper Lig hakemi ve Diyrabakır'daki Dicle Üniversitesi öğretim görevlisi Nihat Mızrak (43) ile 180 öğrencisi, "Topluma Hizmet Uygulamaları" dersinde 3 yıl önce bir proje başlattı. Başta, bölgedeki okullarda bulunan 'spor alanı' araştırması olarak doğan proje daha sonra büyüyüp genişledi. Mızrak ve öğrencileri, öğrencilerin birçoğunun spordan mahrum kaldığını belirleyerek onlara yeni alanlar oluşturmak amacıyla kolları sıvadı. Kent merkezi ve köylerde belirlenen okullarda önce temizlik çalışması yapıldı. Okullar temizledikten sonra Mızrak ve öğrencilerinin aralarında topladığı paralarla alınan boya ve fırçalar ile basketbol, badminton, futbol, hentbol sahalarının çizimleri yapılıp, file ve potalar kuruldu. Toprak zeminli köy okullarının bahçelerine önce beton döktürüldü, sonra spor sahaları oluşturuldu.

10 BİN ÖĞRENCİ FAYDALANDI
Çığ gibi büyüyen proje kapsamında üç yılda 30 okul adeta yeniden yaratıldı. Bu okullarda yaklaşık 10 bin öğrencinin spor alanına kavuşması sağlanırken, 3 okula ana sınıfı, 6 okula da kütüphane kuruldu. Kış aylarında elektrik kesintilerinin yaşandığı bir okulun 28 sınıfına şarjlı ışıldak taktırıldı. Okulların tamamına ecza depoları alındı.

ŞARJLI IŞIKLAR TAKILDI
Projenin koordinatörü de olan Mızrak, amaçlarının 50 bin öğrenciye spor alanı sunmak olduğunu belirterek, "Öğrencilerimle birlikte okulların özelikle spor alanındaki fiziki durumunu iyileştirmek adına, gönül zenginliğimizi ortaya koyarak çalışma başlattık. Üç yılda okullara spor alanı kazandırdık, bahçelere renkli çizimler yaptık. Özellikle köy okullarındaki kara tahtaları indirip yerine beyaz tahta kurduk. Okulların tesisat ve elektrik sorunları yanı sıra masa ve sıra ihtiyaçlarını da kendi imkânlarımızla giderdik. Bir okulda çalışma yaptığımız sırada elektrik kesilmesi üzerine son ders yapılmadın öğrenciler evlerine gönderildi. Biz de son ders ışıksız kalmasın diye 28 sınıfa şarjlı ışıldaklar alıp taktık. Projenin adını da oradan esinlenerek koyduk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Son Dersin Işıkları' gönülleri aydınlatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN