Emine'nin ölümü AİHM'de

Emine Y. asılı halde ölü bulundu. 'İntihar' tespitiyle soruşturma kapandı. Ailesinin, "Onu damat öldürdü" iddiası uluslararası mahkemeye taşındı

Giriş Tarihi: 8.1.2014
Batman'da iki yıl önce, 15 yıllık eşi M.Y. ile tartışan 3 çocuk annesi Emine Y. (34) aynı gün evin banyosunda ölü bulundu. Koca hakkında "intihara yönlendirme" suçlamasıyla soruşturma açıldı. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen koca ifadesinde, "Olay günü tartıştık. Kendisine bir tokat attım sonra sigara içmek için balkona çıktım. Banyodaki eşim çıkmayınca kilitli kapıyı ayağımla kırıp içeri girdim. Kendisini asmış olarak buldum" dedi. Çiftin kızları Ş.Y. de, babasının tartışmalar sırasında annesini dövdüğünü doğruladı. Genç kadının ablası S.A. ise, kız kardeşinin olaydan 1 buçuk ay önce boynunda kızarıklıklar gördüğünü, ne olduğunu sorduğunda kocasının kendisini boğmaya çalıştığını ancak daha sonra bıraktığını anlattığını söyledi. Anne H.A. da, kızının evlendikten sonra 7 yıl boyunca babaevine gitmesinin yasaklandığını, fiziksel ve psikolojik şiddete de maruz kaldığını, dini inançları, çocuklarına olan bağlılığı ve kişisel özellikleri nedeniyle intihar etmesinin mümkün olmayacağını anlattı.
İÇ HUKUK YOLLARI TÜKENDİ

Genç kadının intihar ettiğine kanaat getiren savcılık, kocası tarafından intihara yönlendirildiğine dair delil bulamadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verip dosyayı kapattı. Polisin olay yeri tutanaklarında, banyo kapısının kilitli olmadığı, zorlama ve ayak izi bulunmadığını, soruşturmanın eksik yapıldığını savunan aile, dosyanın yeniden açılarak damatlarının cezalandırılması için bir üst mahkemeye başvurdu ancak itirazları reddedildi. İç hukuk yollarını tüketen aile, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını tanıyan yasadan bir ay önce, Ağustos 2012'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.

'ÖNCELİKLİ' KATEGORİSİNDE
Dilekçede, Türkiye'de çok sayıda kadının aile içi şiddet kurbanı olduğu ancak suçluların cezasız kaldığı savunuldu. AİHM 2. Dairesi, başvuruyu kabul ederek, dosyayı da "öncelikli" kategorisine aldı. AİHM, soruşturma dosyasını, eksik bilgi ve belgelerin ivedilikle tamamlanıp kendilerine gönderilmesi için Adalet Bakanlığı'na talepte bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine'nin ölümü AİHM'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN