Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koğuşta yeni ölüm listesi okumuş!

Gaziantep'te cezaevinden firar eden seri katil Ali Kaya'nın koğuş arkadaşlarına yeni ölüm listesini okuduğu öğrenildi.

Türkiye art arda işlediği 4 cinayet nedeniyle Gaziantep H Tipi Cezaevi'nde hükümlüyken firar eden Ali Kaya'yı konuşuyor. İlk cinayetini 19 yaşında amcasını öldürerek işleyen ve genç yaşı, masum yüz ifadesi nedeniyle 'bebek yüzlü' denilen Kaya'nın firar için banyodaki çekpasın sopası ve çamaşır ipini kullandığı ve bunlardan kendisine duvara tırmanmak için merdiven yaptığı öğrenildi. Ziyaretçilerin arasına karışarak cezaevinden kaçan Kaya 10 yıl önceki ilk firarının ardından yakalandığında üzerinden 'öldürülecekler listesi' çıkmıştı. Kaya'nın, son firarının öncesinde yine bir ölüm listesi yaparak diğer mahkûmlara bu listeyi tek tek okuduğu öne sürüldü. İddiaya göre listenin başında da cezaevinden bir gardiyan var. Amca cinayetinden 5 yıl hapis yatan Kaya serbest kaldıktan sonra Adana'da annesine tecavüz eden Zeynel Abidin Gümüş'ü öldürdü. '

RUH SAĞLIĞI BOZUK' RAPORU

Önce 'ruh sağlığı yerinde değil' ardından da 'kapalı yerde duramaz' raporu verilen Kaya, bir yıl sonra yeniden sokaklara döndü. Defalarca bıçakla adam yaralayan Kaya, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırıldı. Ancak burada da koğuş arkadaşı "Çivici katil" Süleyman Aktaş ile birlikte, diğer koğuş arkadaşları 'İzmir canavarı' lakaplı Ayhan Kartal'ı boğazını keserek öldürdü. Bu cinayetin üzerine Şanlıurfa Yarı Açık Cezaevi'ne konulan Kaya, 2003'te yine firar etti. Bir yıl sonra yol kontrolünde yakalandı. 2012'deki son cinayetlerinden sonra cezaevine konulmuştu.

'TEKRARLAMA RİSKİ YÜKSEK'

SABAH'ın
psikiyatristlere firari seri katil Ali Kaya'nın ruh halini ve taşıdığı riskleri sordu;

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Ali Kaya tarzında kişiler, suç işlemekten zevk alır. Sürekli ilaçla kontrol altında tutulmalı. Yakalanmazsa risk. Duvarlara fotoğrafları asılmalı.

Yard. Doç. Dr. Alper Evrensel: Ali Kaya gibi insanların temel özelliği ıslah olmamaları. Cezalandırıldıkları halde hatalarını tekrarlamaya devam ederler. Kaçacağını, gizleneceğini sanmıyorum, suç eylemlerine devam edecektir. Özgür olması, tüm insanlar için bir tehdit.

Yard. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver: Motivasyonlarını suç üzerine kurarlar. Çabuk öfkelenir, suçlarını rahat ve kolaylıkla işlerler. Ceza verdiklerini düşünürler. Bu nedenle cinayetlerine devam etme ihtimali yüksek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koğuşta yeni ölüm listesi okumuş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN