Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barajlar alarm veriyor

İstanbul'a içme suyu sağlayan barajların ocak ayındaki doluluk oranı son 5 yılın en düşük seviyesine indi. Bazı barajlarda su neredeyse tükenme noktasına gelirken Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu "İstanbul'u susuz bırakmayız" dedi

Giriş Tarihi: 10.1.2014
İstanbul, barajlardaki doluluk oranının yüzde 26'ya düştüğü 2008'den bu yana kış mevsimindeki en kurak dönemini yaşıyor. Yağmur ve kar yağışının yetersiz kalması kentin içme suyu kaynaklarını vurdu. Barajlardaki su miktarında önemli düşüş yaşandı. Geçen yıl ocak sonunda yüzde 70 olan barajlardaki ortalama doluluk oranı, şu an yüzde 33 civarında. İSKİ verilerine göre İstanbul'daki barajların dün itibariyle doluluk oranları, Ömerli 50.42, Papuçdere 0.35, Sazlıdere 20, Büyükçekmece 31.62, Alibey 20.71, Terkos 42.55, Kazandere 2.99, Elmalı 7.84, Darlık 36.03 ve Istrancalar 51.99 olarak ölçüldü. İstanbullular'ın su ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Alibey Barajı'nda suyun metrelerce çekildiği gözlenirken, su seviyesinin ciddi oranda düştüğü Elmalı Barajı'nın görüntüsü de kuraklığın boyutunu gözler önüne seriyor. Beykoz bölgesine su sağlayan Elmalı Barajı'nda su neredeyse tükenmek üzere. Geçen yıl barajın dolu noktalarında şu anda su yok. Barajın çekildiği yerlerde ise cılız bir su akışı gözleniyor.

'SÜRPRİ ZİMİZ VAR'
Bu arada Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlardaki su oranının geçen yıla göre düşük olmasına rağmen vatandaşların korkacağı bir durum olmadığını söyledi. İstanbul'da, geçen sene yüzde 63 olan baraj doluluk oranının şu an yüzde 33, Ankara'da geçen yıl yüzde 28 olan doluluk oranının ise yüzde 24.6 olduğunu belirten Eroğlu, "Ankara'da suyumuz yeterli. Kesikköprü Barajı ve Gerede'den 32 kilometrelik Çamlıdere Barajı'na bir hattımız var. İstanbul ile ilgili ciddi bir işletme programı hazırladık. İstanbul'u susuz bırakmamak için ne gerekiyorsa, onu yapacağız. Melen Barajı'nı inşa ediyoruz. Bir iki sürprizimiz var ama bugün Kadir Topbaş ile birlikte açıklayacağız. Merak etmeyin, İstanbul'u susuz bırakmayız." dedi. Özellikle bu ayların baraj seviyelerinin en düşük olduğu aylar olduğu bilgisinin altını çizen bakan Eroğlu, ocak ayından sonra bu oranların artacağını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barajlar alarm veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN