Türkiye'nin en iyi haber sitesi

11 yıl sonra kızının velayetini aldı

Reklamcı Eskinazi'nin 'boşanma' ve 'velayet' davası karara bağlandı. Boşanan çiftin kızlarının velayeti anneye verildi. Eskinazi, yıllardır İsrail'de babasının yanında kalan kızına kavuşacağı günü iple çekiyor

Giriş Tarihi: 11.1.2014
İsrail-Fransız çifte vatandaşı, yönetici Jacques Gabriel Chelouche ile reklamcı Ethen Teri Eskinazi 1997'de evlendi. Bir dönem Tel-Aviv'de yaşadılar. 2000'de bir kızları oldu. Eskinazi, 4 yıl sonra Hamursuz Bayramı için kızıyla birlikte Türkiye'deki ailesinin yanına geldi. Bir daha da geri dönmedi. Chelouche'ye boşanma davası açtı. Bu dava sürerken Chelouche de hem İsrail'de hem de Türkiye'de kızını almak için ayrı ayrı dava yoluna gitti. Türkiye'deki mahkeme, kızı geçici olarak babaya verdi. Ancak kızını vermek istemeyen Eskinazi, C.R. ile birlikte kayıplara karıştı. Kızının yerini bildirene ödül vereceğini açıklayan Chelouche ise tekrar mahkemeye başvurdu. Mahkeme, Eskinazi'yi suçlu bulup 6 ay hapis cezası verdi.

PSİKOLOG DESTEĞİYLE BABAYA

Bir süre sonra Chelouche'ye "C.R. İzmit'te" ihbarı geldi. Polis, İzmit Tren Garı'nda anne kızı yakaladı. Annesinden ayrılmak istemeyen C.R., babasına İsrail ve Fransız konsolosluklardan gelen yetkililer ve psikolog desteğiyle verildi. Chelouche kızını İsrail'e götürdü. Eskinazi, ceza aldığı davada C.R.'yi iade ettiği için serbest kaldı ama anne kız 8 yıldır birbirlerini hiç görmedi. O günden bu yana, kızı için İsrail ve Türkiye arasında hukuk savaşı veren Eskinazi, sonunda hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme, 11 yıllık dosyayı dün karara bağladı. Duruşmaya Eskinazi avukatıyla geldi. Chelouche'nin ise avukatı hazır bulundu. Hâkim, 11 yıldır boşanamayan çifti boşadı. Şu an İsrail'de olan C.R.'nin velayeti Eskinazi'ye verildi. Eskinazi, velayeti kazanınca mahkeme salonunda gözyaşlarına boğuldu. Eskinazi, şimdi kararı İsrail mahkemelerinde onaylatacak. İsrail kararı onarsa, yıllardır kızını göremeyen Eskinazi kızına kavuşacak. Karar onanmazsa Eskinazi için hukuk yolu kapanıyor. Geriye tek ihtimal kalıyor; C.R.'nin Türkiye'ye giriş yapması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 yıl sonra kızının velayetini aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN