O bebek şimdi yedi yaşında!

Giriş Tarihi: 11.1.2014

2006'da trafik kazasında eşini kaybeden, açtığı davayla "doğmamış bebeği" için de tazminat kazanan Şakize Kodal, SABAH'a konuştu: Çocuklarımla büyük acılar yaşadık. Ama şimdi adalet yerini buldu

Samsun'da 2006'da meydana gelen trafik kazasında ölen Fehmi Kodal'ın o zaman ikinci çocuğuna hamile olan eşi Şakize Kodal, kendisi ve çocukları için maddi ve manevi tazminat davası açtı. Ancak mahkeme anne ve hayattaki çocuk için 103 bin lira tazminata hükmederken, doğmamış bebeğe manevi tazminatı ise reddetti. Şakize Kodal 8 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazandı. Yargıtay, yerel mahkemenin kararını bozdu. Büyük acılar yaşadığını söyleyen Şakize Kodal, "Çocuklarım babasız büyüdü. Her gün babalarını sordular. Adalet yerini buldu" dedi.

2.5 AYLIK HAMİLEYDİ

Samsun'un Bafra ilçesinde 8 Aralık 2006'da meydana gelen kazada, E.Y. yönetimindeki kamyon karşı yönden gelen bir minibüse ardından bir traktöre ve son olarak da Fehmi Kodal yönetimindeki otomobile çarptı. Kazada o zaman 26 yaşında olan Fehmi Kodal hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı. Bir fırında çalışan Fehmi Kodal'ın eşi Şakize Kodal kaza olduğunda ikinci çocuğuna 2.5 aylık hamileydi. Kazadan sonra genç kadın, eşinin ölümünde kusuru bulunduğu gerekçesiyle araç sürücüsü ve sahibi hakkında tazminat davası açtı.

YARGITAY BOZDU

Genç kadın, doğacak çocuğu için de tazminat istedi. Bafra 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki yargılamada mahkeme, kadına ve bir yaşındaki oğluna 93 bin lira maddi, 10 bin lira da manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Yeni doğacak bebek için istenen 20 bin liralık manevi tazminat talebini ise reddetti. Eşinin ölümünden sonra dünyaya gelen oğluna, eşinin ismini veren Şakize Kodal, 8 yıl süren hukuk savaşını kazandı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, genç kadının yanı sıra karnındaki bebeğine de tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi. Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay kararında, "Bebeğin sağ doğduğu, hak ehliyetine sahip bir birey olarak babasını hiç görememekten dolayı manevi acı ve üzüntü duymamasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu düşünülerek bir miktar manevi tazminata karar verilmesi gerekir" denildi.

BURUK SEVİNÇ

Buruk bir sevinç yaşadığını söyleyen Şakize Kodal, "Eşimin ölüm haberini aldığımda Nadirhan henüz bir yaşındaydı. Fehmi'ye ise 2.5 aylık hamileydim. Mahkemede bu çocuklara nasıl bakacağımı söyledim. Mahkeme doğmamış oğluma tazminat vermedi. Bunun üzerine karara itiraz ettik. Yargıtay bizi haklı bulmuş. Çocuklarım babasız büyüdü. Her gün babalarını sordular. Adalet yerini buldu" dedi.

YAŞ GÜNÜ SÜRPRİZİ HAZIRLADILAR AMA
Trafik kazasında yaşamını yitiren 8 Aralık 1980 doğumlu Fehmi Kodal'ın yine 8 Aralık 2006'da öldüğü ortaya çıktı. Şakize Kodal, kazanın olduğu gün eşine doğum günü sürprizi yapmaya hazırlandıklarını ifade ederek, "O gün oğlumla ona sürpriz yapacaktık. Fehmi'nin eve gelmesini bekliyorduk. Ama onun yerine ölüm haberi geldi" diye konuştu. Şimdi 7 yaşında olan Fehmi ile 8 yaşındaki ağabeyi Nadirhan, annelerine sarılıp, ona destek olmaya çalışıyor. Ailenin avukatı İsmail Onur ise, "Yerel mahkeme 'Doğmamış çocuk babasının ölümünden manevi olarak etkilenmemiştir' gerekçesi ile manevi tazminata gerek görmedi. Ancak biz buna itiraz ettik. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi o kararı bozdu. Olması gereken buydu" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O bebek şimdi yedi yaşında!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN