Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgürlüğe gerekçe sistematik işkence

4 çocuk annesi kadın kocasını boğarak öldürdü. Mahkemede "20 ylıdır ölümle tehdit ediliyor, fiziksel ve psikolojik şiddet görüyordum" dedi. Hâkimin"haksız tahrik" kanaati tutuksuz yargılama kararı çıkarttı

Zonguldak Kozlu'da önceki akşam alkollü olarak eve gelip çocukları ve kendisini döven eşi Muhammet Ali E.'yi (38) boğarak öldüren Ayşegül E. (34), polis, savcılık ve mahkemede hep aynı ifadeleri verdi. Genç kadın, eşinin sürekli alkol alıp kendisini ve 4 kızını dövdüğünü, olay gecesi de yine alkollü olarak eve gelip şiddet uyguladığı eşinin bıçakla kendisine saldırması üzerine cinayeti işlediğini anlattı. Kadını ifadeleri ve delilleri değerlendiren nöbetçi mahkeme hakimi, kadının daha önceki şiddet mağduriyetini, suçun ağır tahrik altında işlediğini, ayrıca kadının en küçüğü 5 yaşında olan 4 kızı bulunduğunu göz önüne alarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

'KANITI YÜZÜMDEKİ İZLER'
Cinayet zanlısı kadının mahkemede, "Beni 15 yaşımda zorla kaçırıp evliliğe mecbur bıraktı. Psikolojik hasta olduğu gibi 20 yıl boyunca beni öldürecek diye bekleyip durdum. Sürekli alkol, esrar ve uyuşturucu hap alıyordu. Bana ve çocuklarıma sistematik olarak fiziksel şiddet uyguluyordu. Evden dışarı çıkmam yasaktı. "Anneni, çocuklarını öldüreceğim, seni de öldüreceğim" diye beni sürekli tehdit ediyordu. Olay gecesi de 'Hepinizi keseceğim' diyerek elinde bıçakla üzerime geldi. Aşırı derecede sarhoştu. Ayık olsaydı kendisiyle baş etmem mümkün olmazdı. Kendisini iterek düşürdüm. Kendimi korumak için boğazından tuttum. Amacım kendisini etkisiz kılmaktı. O an için yapacağım başka bir şey kalmamıştı. Sonra bayıldığını düşünüp oturup ağladım. Bir süre sonra öldüğünü anlayınca kendim polisi aradım. Yüzümdeki yara izleri, olay günü ve akşam bana karşı sürekli saldırmaları sırasında meydana gelen yaralardır" diye ifade verdi.

Prof. Dr. Süheyl Donay (İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi):
Nadir rastlanan bir karar
Cinayet suçundan şüphelinin tutuksuz yargılanması pek rastlanan bir karar değil. Eşini öldüren kadını serbest bırakan hâkim, ciddi bir inceleme yapmıştır. Ayrıca, kadınlara karşı işlenen suçlar da göz önüne alarak tutuksuz yargılamaya karar verilmiştir.

Psikiyatrist Dr. Armağan Samancı:
İstem dışı öldürme
Bir insan, daha önce yaşadığı travma ve ruhsal sıkıntı karşında istemeden, kızgınlıkla bir eylem oluşturabilir. Hâkim, ruhsal sıkıntının istem dışı öldürme olayıyla birleştiğini göz önüne alarak 'psikiyatrik sorun' diyerek kendi takdir hakkını kullanmış olabilir.

Avukat Halil Gökalp: (Emekli Ağır Ceza Mahkemesi hakimi):
Kaçma şüphesi yok
Hakim , kuvvetli delileri göz önüne alarak 'delilleri karartma',' kaçma şüphesi' olmadığına kanaat getirmiş. Suçun 'haksız tahrik' altında işlendiğine karar vererek, şüphelinin tutuksuz yargılanmasına karar vermiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgürlüğe gerekçe sistematik işkence
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN