Küçük gelin Kader'in kocası konuştu!

Eşi Mehmet Atak, Kader’in ölümünü internete girince öğrendiğini söyledi. Askerlik yaptığı Keşan’dan yola çıkan Atak, “İkinci çocuğumuzu erken doğum yapmış ve kaybetmiş. Haberim olmadı. Öldüğünü de internetten öğrendim” dedi.

Giriş Tarihi: 14.1.2014 14:06 Güncelleme Tarihi: 14.1.2014 14:20
Türkiye'de çocuk gelin gerçeğini bir kez daha gün yüzüne çıkaran Siirtli Kader'in ölümüyle ilgili davaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdahil oldu. Kader'in ölümünü askerlik yaptığı Edirne'de çarşı izninde internetten gazete okurken öğrenen eşi Mehmet Atak "Yanında olsaydım belki de böyle olmazdı. Kader bize bu kaderi nasıl yaşattın?" dedi.

Olay sonrasında gözler talihsiz Kader'in, Edirne Keşan'da askerlik yapan eşi Mehmet Atak'a çevrildi. Atak, eşi Kader'in ölümünü hafta sonu çarşı iznine çıktığında internete girip gazetelere bakarken öğrendiğini söyledi. İki aylık asker Mehmet Atak, Edirne-Siirt yolculuğu sırasında eşinin ölümüyle ilgili şunları söyledi: "Kader'le birbirimizi çok severek evlendik. Yaşı küçük olduğu için bir süre imam nikahıyla yaşadık. İki aydır Edirne'de askerlik yapıyorum. Kader ikinci çocuğumuza hamile kaldı, bebeğe 6 aylık hamileyken erken doğum riski nedeniyle Elazığ'da hastanede tedavi gördü, taburcu olunca 1 ay evde yattı. İyileşince ben askere gittim. 2 aylık süreçte Kader erken doğum yapmış ve bebeğimizi kaybetmiş.

AĞABEYİM 'HAYATTA' DEDİ

Askerde olduğum için ailem haber vermedi durumu. Hafta sonu çarşı iznine çıktım, internetten gazetedeki, Kader'le ilgili haberi gördüm. İnanamadım, başka gazetelere baktım, internetteki diğer haberleri görünce Kader'in eşim Kader olduğunu anladım. Ağabeyimi aradım, bana "Öyle bir şey yok. Kader hayatta" dedi. Cevaptan tatmin olmadım, ısrar edince gerçeği söylemek zorunda kaldılar. Kader, bebeğimizi kaybettikten sonra aklını yitirmiş, bunalıma girmiş. Ama bunu hiç belli etmedi. Her gece telefonla konuşuyorduk, şakalaşıyorduk. En son konuşmamızda "Kendine iyi bak" dedi bana. İntihar edecek ruh hali yoktu. Evde kimsenin olmadığı bir akşam öldürmüş kendini. Kader'in ölümünden şüphelendiğimiz kimse yok. Sevenler hep ayrılırmış, yanında olsaydım böyle olmayacaktı."

NÜFUSTA 21 TEMMUZ 2000 YAZIYOR

Nüfus cüzdanındaki doğum tarihi 21 Temmuz 2000 olan Kader Erten'in eşinin ailesi ise verdikleri ifadede, gelinlerinin nüfusa geç kaydettirildiğini savunarak, "Geçen yıl onun gerçek yaşını belirlemek için test yaptılar. Halen mahkemesi sürüyor" dedi.

BAKANLIK EL KOYDU

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Kader Erten ölümüyle ilgili devreye girdi. Bakan İslam'ın talimatı üzerine Aile Sosyal Politikalar Siirt İl Müdürü Hıfzullah Canpolat, dün sabah saatlerinde köye gitti. Polat, gerek görülmesi halinde Kader Erten'in 1.5 yaşındaki oğlu devlet korumasına alınacak. Yapılan incelemede Erten'in 1.5 yaşındaki oğlunun da henüz nüfusa geçirilmediği belirlendi. Siirt Valisi Ahmet Aydın kemik yaşının 16 olarak tespit edildiğini söyledi. Vali Aydın, "Ölümü intihar gibi görünüyor. Ancak her türlü ihtimale karşı savcılık soruşturma başlattı" dedi.

Kaynak: Vatan

VÜCUDUNDAN 14 SAÇMA TANESİ ÇIKTI

Siirt'in Pervari ilçesinde 12 yaşında evlendirilen, 13'ünde anne olan ve evinde av tüfeğiyle vurulmuş halde bulunan 14 yaşındaki Kader Ertem'in yapılan otopside karnında 14 saçma tanesi bulunduğu tespit edildi.

Yaklaşık 2,5 yıl önce Van'ın Çatak ilçesinde yaşarken, ailelerin onayı üzerine Mehmet Atak ile evlendirilen ve Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Düğümcüler köyüne gelin olarak gelen 14 yaşındaki Ertem'in şüpheli ölümü üzerine başlatılan soruşturma sürüyor.

Olayın ardından Diyarbakır Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen otopside 14 yaşındaki Ertem'in "göbek deliğinin üzerinde av tüfeği saçma taneleri toplu girişi yarası" belirlendi.

Hazırlanan otopsi raporunda Ertem'in vücudunda başka bir bulguya rastlanılmadığı kaydedilerek, "Cesetten otopsi sırasında 1 plastik tapa ve 14 saçma tanesi elde edildi. Kişinin ölümünün av tüfeği saçma taneleri toplu girişi sonucu gelişen iç organ harabiyeti, iskelet kemik kırıkları, büyük damar yaralanması, iç kanama ve dış kanama sonucu meydana geldiği anlaşılmıştır" görüşüne yer verildi.

Ertem'in tahmini görüntüsüne göre, "148 santimetre boyunda, 15-16 yaşlarında ve 50-60 kilogram ağırlığında" olduğu belirtilen raporda, cesedin gerçek yaşının tespitine yönelik çekilen röntgen ve grafiklerin soruşturmanın yürütüldüğü Pervari Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği belirtildi.

Otopsi esnasında cesetten alınan kan, idrar, tırnak ve sürüntü örnekleri de incelenmek üzere Adana Adli Tıp Grup Başkanlığına gönderildi.

"KIZIM, 16 YAŞINDADIR"

Bu arada 14 yaşındaki Kader Ertem'in babası Musa Erten savcılıktaki ifadesinde, nüfusa göre kızının yaşının küçük görüldüğünü savunarak, "Aslında kızım 16 yaşındadır. Çünkü ben 1997 yılında cezaevine girdiğimde kızım Kader 40 günlük bebekti. Bu nedenle kızımın yaşını bu durumdan tespit ediyorum. Kızım 2 senedir evlidir ve 2 erkek çocuk doğurmuştur. Bunlardan büyük olanı bildiğim kadarıyla 1 yaşında. Küçük olanı yakın zamanda vefat etmiştir. Kızım, kocasının ailesiyle ikamet etmekteydi" ifadesini kullandı.

AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük gelin Kader'in kocası konuştu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN