Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yelkovanlar için gönüllü aranıyor

Giriş Tarihi: 14.1.2014

Boğaz'ın en önemli canlılarından olan yelkovan kuşlarının nesli tükeniyor. İngiliz Kraliyet Kuşları Koruma Derneği'nin desteğiyle gözlem altına alınan kuşları izleyecek gönüllülere ihtiyaç var

'Gün olur alır başımı giderim... Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda... O ada senin bu ada benim yelkovan kuşlarının peşi sıra..." İşte ünlü şair Orhan Veli'nin satırlarında sözünü ettiği yelkovan kuşları, bugün maalesef nesillerinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya. İstanbul Boğazı'nın en önemli canlılarından biri olan bu koyu renkli gerçek deniz kuşları 2010'dan bu yana gözlem altında. Proje yeni yılda da genişleyerek sürecek ancak bu güzel kuşları gözlemlemeye yardımcı olacak gönüllülere ihtiyaç var. Yaşamının büyük kısmını açık denizde, tatlı suya ihtiyaç duymadan geçiren yelkovan kuşları sürüler halinde geçtikleri İstanbul Boğazı'nın en dikkat çekici sakinleri. Yakın zamana kadar kapsamlı bir araştırmanın konusu olmayan bu tür, 2010'da İstanbul Boğazı'nda başlayan Yelkovan İzleme Projesi ile türün boğaz geçişine ait bir yıllık veri toplandı. İngiliz Kraliyet Kuşları Koruma Derneği'nin desteği ve İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu ile Doğa Derneği ortaklığıyla başlayan projenin verileri çok önemliydi. Zira Boğaz'da 4 saatte tek bir yöne giden 56 bin yelkovan kuşu sayıldı.

KARADENİZ'DEN 75 BİN GEÇİŞ

Projenin resmi bitişinden sonra gönüllü kuş gözlemcileri, bu ilginç türü araştırmaya devam etti. Bu sayede 4 Şubat 2012'de Akdeniz Havzası'nda görülmüş en kalabalık geçişe tanık olundu. Tam 75 bin yelkovan, Karadeniz'den Marmara'ya doğru uçarken görüldü. Proje 2014'te de devam edecek. Ancak hedeflere ulaşmak için daha fazla gönüllüye ihtiyaç var. Yelkovan İzleme Projesi'nde hedef, nesli tükenme tehdidi altındaki bu güzel deniz kuşlarının geçiş alanları, beslenme ve üreme yerleri ve sayıları hakkında yıllık ve mevsimlik verileri toplamak. Bu sayede Deniz Önemli Kuş Alanları'nın belirlenmesi için gereken envanterin de oluşturulması hedefleniyor. Yelkovan projesi İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu üyelerinden oluşan küçük bir ekip tarafından yürütülüyor ve doğa koruma projelerine destek sağlayan Rufford Small Grants tarafından destekleniyor. Projeye gönüllü olarak katılmak için ise yelkouanshearwater. org internet sitesine girip bilgi almak ve kayıt yapmak yeterli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yelkovanlar için gönüllü aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN