Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hitler'i reddeden cesur kadın

Arkeolog Çambel için düzenlenen törende konuşan Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Pirson, "Hitler'le tanışmayı reddeden önemli bir bilim kadınıydı" dedi ve ekledi: "Almanlar bir Türk kadınından çok şey öğrenebilirler"

Giriş Tarihi: 15.1.2014
İstanbul'daki evinde 3 gün önce 97 yaşında ölen Türk arkeolojisinin duayen isimlerinden Prof. Dr. Halet Çambel, bugün Muğla Akyaka'da toprağa verilecek. Çambel için İstanbul Ünivesitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi'nde dün tören düzenlendi. Fakültenin Şeref Holü'ndeki törende Çambel'in Türk bayrağına sarılı naaşı, sahnede yer alan katafalka kondu.

BUGÜN DEFNEDİLECEK

Arkadaşlarının Çambel'le ilgili anılarını anlattığı törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, Çambel'i 1940'lı yıllarda doktorasını yaptığı ve emekli olduğu mekânda uğurladıklarını anlattı. Özarslan, "Zamanında BBC muhabiri, Halet Hoca'ya 'Neden yurt dışında yaşamayı tercih etmediniz?' diye sormuş. Çambel de 'Bu memleket beni yetiştirmiş. O yatırımı başkası yerine bana yapmış. Buna hakkım yok' demiş" ifadesini kullandı. Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Felix Pirson ise Çambel'in Adolf Hitler'le tanışmayı reddeden önemli bir bilim kadını olduğunu belirtti. Bu davranışın cesaret örneği olduğunu ifade eden Pirson, "Bu davranış beni çok etkilemiştir. Bu noktada Almanlar, bir Türk kadınından çok şey öğrenebilirler" dedi. Törene, Çambel'in uzun süre çalışma yürüttüğü Osmaniye Vali Yardımcısı Ali Çağlar, Belediye Başkanı Kadir Kara'nın yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Çambel'in cenazesi, Muğla'nın Akkaya'da bugün ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından aile kabristanında defnedilecek.

OLİMPİYATTA İLK KADIN
Çambel, 1916'da Berlin'de doğdu. Ailesiyle 1. Dünya Savaşı sonrasında gittikleri farklı ülkelerin ardından Türkiye'ye geldi. Ortaokul ve liseyi Arnavutköy Kız Koleji'nde (Robert Koleji) okuyan Çambel, eskrim dalında 1936 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil etti. Çambel, Suat Fetgeri Aşeni ile olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu. Çambel, 1940'ta İÜ'ye girdi. Tan yazarı Nail Çakırhan'la evlendi. Türkiye'nin birçok bölgesinde kazı yapan Çambel, 2005'te Hollanda'nın "Prens Claus Ödülü"nün de sahibi oldu. SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hitler'i reddeden cesur kadın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN