Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1.2 milyon öğrenciyi şok eden karar

Mahkeme, SBS yerleştirmelerinin yürütmesini durdurdu. MEB "Geç gelen adalet kaos yaratır" dedi

Giriş Tarihi: 16.1.2014
Ankara 18. İdare Mahkemesi 8 Haziran 2013'te yaklaşık 1.2 milyon 8. sınıf öğrencisinin katıldığı Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) yürütmesini 6 ay sonra durdurma kararı aldı. Karar, 2013'te SBS sınavına giren 1.2 milyon adayın puanının yeniden hesaplanacağı anlamına geliyor. Karar üzerine Milli Eğitim Bakanlığı olağanüstü toplandı, İdare Mahkemesi'nin 2013 SBS sınav sonuçları hakkında yürütmeyi durdurma kararının, şu an eğitimlerine devam eden 1.2 milyon öğrenci ve velileri için telafisi mümkün olmayan bir kaosa neden olacağı gerekçesiyle bölge mahkemesine itiraz edilmesine karar verdi. Bakanlık yetkilileri, bugüne kadar "mağdur olunduğu" iddiasıyla öğrencilerden tek bir başvurunun dahi yapılmadığını belirterek, "Geç gelen adalet adalet değil kaosa neden olur" ifadesini kullandı. Mahkeme kararında, MEB'in "Yapılacak yeni bir değerlendirme sonucunda standart sapmadaki binde 3'lük değişimin ortaöğretime yerleştirme puanındaki etkisinin onbinde bir düzeyinde olduğu ve söz konusu değişimin öğrenci yerleştirmedeki etkisinin yok denecek kadar az olduğu" yönündeki savunmasının, hukuken kabul edilebilir olmadığına dikkat çekildi. MEB ise, "Bir üst mahkemeye itiraz hakkımız da dahil olmak üzere gerekli tüm hukuki süreçleri takip edeceğiz" açıklaması yaptı.

Eğitimciler: Uygulanamaz

Ali Ekber Bekşen (Fen Bilimleri Dershanesi SBS Koordinatörü): Öğrencilerin sınavlarının yeniden değerlendirilmesi durumunda okullarından alınması yıkım olur. Uygulanması mümkün değil.
Hatice Yılmaz (Final Dershanesi Yöneticisi): Bu saatten sonra yeniden değerlendirilme yapılsa bile, yeniden yerleştirme yapılamaz. Öğrenciler öğrenim görmekte oldukları okula devam ederler. Sadece yeniden yapılacak sıralama sonucunda öğrencinin sıralaması girmek istediği okula alınan en son öğrencinin sıralamasından daha yüksek olan öğrencilere bu tercihlerine geçme hakkı verilebilir.
Erol Özşen (Bahçeşehir Kolejleri Genel Müdür Yardımcısı): Yeniden değerlendirme sonucunda son yerleştirme puanından daha yüksek puan alan öğrenciler isterlerse kontenjanı olan okula yerleştirilebilir. Bulundukları okuldan daha az puanı olan öğrenciler ise, mevcut okullarında devam edebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1.2 milyon öğrenciyi şok eden karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN