Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buralar eskiden göldü

Sapanca Gölü kuraklık yüzünden son 21 yılın en düşük seviyesine indi. Su yükseklik kotu yarım puan daha inerse ekolojik denge ağır darbe yiyecek

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Türkiye'nin dört bir yanında etkili olan kuraklıktan Sapanca Gölü de nasibini aldı. Göl ocak ayının ortasında kuraklık alarmı veriyor. Su yükseklik kotu son 21 yılın en düşük rakamına inen gölde, kot yarım puan daha düşerse, ekolojik dengenin de bozulacağına dikkat çekiliyor. Sakarya'da yaşayan 800 bin kişinin tek içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü, ocak ayının ortasında kuraklık ve su fabrikaları nedeniyle 30 metre çekildi. Göl son 21 yılın en düşük rakamı olan 30.48 metre kotuna kadar düştü. Kocaeli'ne su sağlayan Yuvacık Barajı'ndaki su seviyesi de düştüğü için günlük 120 bin metreküp su çekilen, bu nedenle 2013'te 15 milyon metreküp su alınan göl, kuruma noktasına geldi. Gölden, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ayrıca sanayi tesislerinde kullanmak için, TÜPRAŞ'ta kendi ihtiyacı için su alıyor.

EKOLOJİK DENGE BOZULUR

Uzmanlarsa, su kodu 29.90'na indiği takdirde gölün kendi kendini yenileyemeyeceğini, kirliliğin artacağını ve ekolojik dengenin tamamen bozulacağını söyleyerek uyarıyor. Gölü besleyen 17 dere de, bölgedeki 29 su firmasının gelen suları çekmesi nedeniyle adeta ip gibi akıyor. Ve tüm bu olumsuzlukların ortasında Sapanca Gölü yaşam savaşı veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buralar eskiden göldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN