Yağışlar bir yılda yüzde 41 azaldı

Giriş Tarihi: 18.1.2014

Kuraklık nedeniyle onlarca baraj kurumak üzere. Yağışlar geçen yıla göre yüzde 41 azaldı. Kış ortasında 81 ilde imamlar yağmur duasına çıktı

Türkiye, kış ortasında kuraklıkla savaşıyor. Göller, barajlar ve dereler kuruma noktasına gelirken, milyonlarca dekar ekili tarım arazisi de büyük tehlike altında. Dün de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talimatıyla, 81 ilde imamlar, yağmur yağması ve kuraklığın sona ermesi için dua etti.

SON UMUT BAHAR YAĞMURU

2013 Ekim-Aralık döneminde yağışlar, 2012'nin aynı dönemine göre yüzde 41 azaldı. En fazla azalma ise İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde. İstanbul'daki barajlardaki doluluk yüzde 34, Ankara'daki barajlardaki doluluk yüzde 36'ya düştü. Kayseri'de Yamula Barajı'nın altında kalan Kuşçu beldesi, su seviyesinin yüzde 20'ye kadar düşmesi sonucu yeniden gün yüzüne çıktı. Yozgat'ta içme suyunun karşılandığı göletlerdeki doluluk oranın yüzde 10 seviyelerine geriledi. Bursa'nın tarım ambarı olan Yenişehir ilçesinde de göletler kurumaya başladı. Anadolu'nun tahıl ambarı Konya da kuraklığın pençesinde. Yaz dönemi kuru toprağa ekilen tohumlar, yağmur yağmadığı için çimlenemeyince donun da etkisiyle çürümeye başladı. Çiftçinin umudu da şubatta yağacak kar ile mart ve nisan aylarında yağacak yağmurlara kaldı. Çukurova da son 15 yılın en kurak kışını yaşıyor.

ADANA KURUDU

Seyhan Baraj Gölü'nün geçen yıl yüzde 65 olan doluluk oranı, bu yıl yüzde 34'e kadar düştü, sular yaklaşık 50 metre çekildi. Metrekareye 2012'nin ekim, kasım ve aralık aylarında metrekareye 490 kilogram yağışın düştüğü Adana'ya 2013'ün aynı döneminde yalnızca 68 kilogram yağış düştü. Kuraklığın etkisi bir başka tahıl ambarı Trakya'da da sürüyor. Geçtiğimiz yıllarda sık sık taşan Meriç ve Tunca nehirleri kuruma noktasına geldi. Bir milyon 700 bin dekar buğdayın ekildiği Tekirdağ da kuraklığın pençesinde.

Özgür SARI-Ercan BİTTİ-Ali ALTUNTAŞ- Tarık YILMAZ- Oben KIRDÖK-Deniz KARA-Mehmet BONCUK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağışlar bir yılda yüzde 41 azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN