24 yıllık ıstırabına aynalar deva oldu

Giriş Tarihi: 19.1.2014

Trafik kazasında sağ bacağını kaybeden Ali Haydar Gümrükçü, 24 yıldır dinmeyen ağrılarından, 15'er dakikalık ayna terapileriyle kurtuluyor

Trabzonlu Ali Haydar Gümrükçü, 1990 yılının ağustos ayında kendi aracıyla yurt dışından dönerken bir TIR'ın altında kaldı. Mucize eseri hurdaya dönen araçtan sağ çıktı ancak sağ bacağını kaybetti, sol bacağı ise büyük ölçüde parçalandı. İki buçuk yıl hastanede yattı. 18 kez ameliyat oldu. Kalçasına platin takıldı. Bu arada diğer bacağın kalıbı çıkartıldı ve ortopedik bacak yapıldı. İki bacak arasındaki boy farkını eşitleyebilmek için de yurt dışından özel ortopedik ayakkabılar getirtildi.

GÖRÜNTÜ BEYNİ KANDIRIYOR

Ali Haydar Gümrükçü bu arada yürüme terapisi gördü. Ancak bu süreçte onu belki de en çok zorlayan şey dinmek bilmeyen ağrılarıydı. Ağrı kesiciler de kar etmiyordu. Doktorlara göre Gümrükçü, milyonda bir görülen şekilde bacağının yokluğunu kabullenememiş ve beyninde devamlı onu varmış gibi hissederek ağrı çekiyordu. Ali Haydar Gümrükçü'ye bir buçuk yıl önce de akciğer kanseri teşhisi konuldu. Kemoterapi görmeye başladı ve ağrıları da iyice arttı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Algoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Erdem Duman, Ali Haydar Gümrükçü'ye yurtdışında da organını kaybetmiş hastalara uygulanan 'ayna terapisi'nden bahsetti. Son yıllarda keşfedilen tedavide hareketlerin izlenmesi, merkezi sinir sisteminde bu hareketten sorumlu alanları aktive etmekteydi. Dolayısı ile nasıl bir hareket paterni izlenirse, beyin öyle bir hareket açığa çıkartmak için sabırsızlanmaya başlıyordu. Yöntemde problemli uzuv, bir ayna arkasına, sağlam kol ve bacak da aynanın karşısına konduğunda, gözüken problemli değil, normal hareket oluyor, böylelikle çift kol veya bacaklı hisseden kişi beyni bir anlamda kandırarak ağrılarından kurtuluyordu.

ABD'DEKİ HASTANIN VİDEOSUNU İZLEDİ

72 yaşındaki Ali Haydar Gümrükçü de 24 yıldır yaşadığı ağrılarının bir nebze de olsa azalmasını sağlayan ayna terapisini şu sözlerle anlatıyor: "Amerika'da böyle bir hasta varmış. Doktorum Yücel Demirci, onun videosunu izletti, bacaklarının dizden aşağısı yoktu. 10 sene önce ayağı kesilmiş. Ona ayna terapisini önerip, takip etmişler. 2 sene içinde ağrısı gitmiş, kesik ayağını da var gibi hissediyormuş. Doktorumun tavsiyesi ile bende başladım. Haftada 2-3 gün 15 dakika büyük bir ayna karşısında terapimi yapıyorum. Ayağımı aynada gördüğüm için onu var hissediyorum ve ağrım azalıyor. İnşallah ağrılarım tamamen kesilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 yıllık ıstırabına aynalar deva oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN