Askeri okula, Ata'ya yakışır restorasyon

Atatürk'ün öğrenim gördüğü, müze yapılan Makedonya'daki Manastır Askeri İdadisi binası yenilendi. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'in açtığı müzede lise öğrencisi Atatürk'ün bir heykeli de yer aldı

Giriş Tarihi: 20.1.2014
Makedonya'daki Osmanlı eserleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) desteğiyle ayağa kalkıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün 2 yıl okuduğu Makedonya'daki Manastır Askeri İdadisi binası daha önce müze haline getirilmişti. Osmanlı dönemine ait en ihtişamlı yapılardan olan binada TİKA tarafından yaklaşık 2 yıldır sürdürülen restorasyon çalışması tamamlandı. Bu kapsamda binada bulunan Atatürk Anı Odası da yenilendi. Odaya Atatürk'ün lise yıllarındaki görüntüsünü yansıtan bir balmumu heykeli de yerleştirildi. Binanın açılışı, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler tarafından gerçekleştirildi. Törene Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kamçevska Milevska, Devlet Bakanı Hadi Nezir, TİKA Başkanı Serdar Çam, Manastır Belediye Başkanı Vladimir Talevski ile çok sayıda davetli katıldı.

'İLELEBET YAŞASIN'
Restorasyon projesiyle Atatürk Anı Odası'nın daha modern, daha kapsamlı hale getirildiğini belirten İşler, "Bu haliyle bina, hem tarihe hem Mustafa Kemal Atatürk'e yakışır hale getirilmiş oldu. Manastırımız için de hayırlı olsun. Türk ve Makedon kardeşliğinin bir örneği olarak da ilelebet yaşasın" dedi. Atatürk'e ait madalya ve giysi gibi bazı eşyaların sergilendiği anı odasında en ilgi çeken obje ise Murat Daşkın tarafından yapılan realistik silikon Atatürk heykeli oldu.

'TİKA, Ata yadigârına sahip çıkıyor'
Başbakan Yardımcısı İşler, kentteki Tarihi Sultan Fatih Köprüsü, restorasyonu tamamlanan Mustafa Paşa Camisi, Sultan Murad Camisi, Kurşunlu Han, Kapan Han ve Çifte Hamamı da ziyaret etti. İşler, TİKA'nın yurtdışındaki eserlere sahip çıktığını belirterek, "Burada, çok ata yadigârı Osmanlı eseri geride kalmış. 125 camiden şu an 17'si ayakta. Onların da bazıları gerçekten içler acısı. Mustafa Paşa Camisi'nin restorasyonu gayet güzel olmuş. Sultan Murad Camisi'nde şu an proje çalışması yapılıyor" diye konuştu. İşler, Makedonya Cumhurbaşkanı Gorge İvanov ve Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile bir araya geldi.

Türk tiyatro binası temeli atıldı
TİKA ile Makedonya Kültür Bakanlığı işbirliği ile Üsküp'te yapılacak olan Türk Tiyatrosu'nun yeni binasının temel atma töreni de gerçekleştirildi. Binanın Makedonya ve Balkanlar'da Türklerin tek milli tiyatrosu olarak faaliyet göstereceğini belirten İşler, "Üsküp Türk Tiyatrosu, Makedonya'nın yapısındaki çok kültürlülüğün önemli bir örneğini temsil etmektedir" dedi. Makedonya Başbakanı Gruevski ise "Bu merkez, Makedonya Türklerinin kültürünü tanıtacak" diye konuştu.

Anı odasının en çok ilgi çeken parçası
Atatürk'e ait bazı eşyaların sergilendiği anı odasının en ilgi çeken objesi, Heykeltıraş Murat Daşkın'ın yaptığı silikon heykel...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askeri okula, Ata'ya yakışır restorasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN