Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boşanmış babalar isyanda: Bizi de bir koruyan olsun

Giriş Tarihi: 22.1.2014
Türkiye'de her gün yüzlerce boşanma davası görülüyor. Annesiyle ya da babasıyla büyümek zorunda bırakılan çocuklar çoğu zaman da boşanma sonrası bile süren kadın ile erkek arasındaki çekişmenin etkili silahı olarak kullanılıyor. Sonuçta kadın da olsa erkek de olsa bir taraf evladını göremeyince mağdur oluyor. Genellikle şiddet ve kaba kuvvetle kadınların mağdur olduğu ülkemizde boşanma sonrası manevi çöküntü yaşayan erkeklerin sayısı da az değil.

'BABA KAVRAMI YOK'

İşte boşanma sonrası çocuklarıyla iletişim kurma konusunda mağdur olan erkekler de Boşanmış Babalar Platformu'yla haklarını arıyor. Önceki gün İstanbul Kadıköy'de hakları için mini bir eylem yapan paltform üyeleri yasalarla ilgili sıkıntılarını dile getirdi. En çok yakındıkları konu ise 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve mahkemelerin erkek aleyhine verdiği kararlar. 14 aylıkken velayetini kaybettiği kızını 5 yıldır icra yoluyla görebilen Serdar Aslan, 'Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 'baba' diye bir kavramı yok. Baba evden uzaklaştırılınca nereye gidecek? Baba sığınma evi var mı? Bizi de bir koruyan olsun" diyor.

'BABAYA BASKI VAR '


Boşanmış babalardan Erol Demirbağ da 'Bu yasa eşin yalnızca ifadesine dayanarak evden uzaklaşmanıza, çocuğunuzdan ayrı kalmanıza sebep oluyor. Delil, ispat, şahit aranmıyor. Eşiniz art niyetli ise kolayca sizi evden uzaklaştırabilir. Eşiniz çocuğu göstermese bir yaptırımı yok. Çocuk icrası, ebeveyni yabancılaştırma erkek üzerinde psikolojik baskı oluşturuyor. 6284 sayılı yasada kadının ifadesi yeterli iken, babanın şahit ve polis tutanağına rağmen neden yaptırımı yok?" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boşanmış babalar isyanda: Bizi de bir koruyan olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN