Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çilem'den güzel haber

Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş: ‘Zamanla Çilem'in yürümesi umudumuz var’ dedi.

Giriş Tarihi: 22.1.2014 11:29
Adana'da, annesi 8 aylık hamileyken kalp krizi geçirip hayatını kaybeden, beynine oksijen gitmediği için yürümeyen 4 yaşındaki Çilem'e, fizik tedaviyle yürüme umudu doğdu. Çilem, koşu bandında fizyoterapist eşliğinde yürümeye yeni başlayan çocuklar gibi adım atmaya çalışıyor.

Çilem A. (32), hamileliğinin 8'inci ayına geldiğinde yüksek tansiyon nedeniyle kalp krizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan anne kurtarılamazken, doktorlar bebeği kurtarmak için büyük çaba sarf etti. Ölen annesinin karnındayken beynine oksijen gitmeyen bebek ise 2 ay hastanede tedavi gördü. Doktorlar bebeğe "yaşamaz" dedi ancak anneanne Meliha ile teyze Özge A., gece-gündüz bebeğin yanında olarak onun hayatta kalmasını başardı. Bebeğe annesinin ismi verilirken, baba İbrahim A. ise, 2 aylık kızını terk ederek başka bir kadınla evlendi. O günden sonra da kızını bir daha aramadı.

Küçük Çilem, yapılan tedavilere rağmen diz kapağından aşağısı tutmadığı için 4 yaşında olmasına rağmen yürüyemezken, bu dramının haber yapılmasının ardından Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çilem'e sahip çıktı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş, aynı gün Çilem'i hastaneye getirerek hemen gerekli tetkikleri yaptırdı. Yıldızdaş tetkiklerden sonra, anne karnında beynine oksijen gitmediği için dengesizlik ve istemsiz hareketler oluştuğunu bunun da fizik tedavi ile yok edileceğini belirleyerek Çilem'e fizik tedavi uygulanmasına karar verdi. Minik Çilem şimdi hastane tarafından her sabah evinden alınarak günde 3 saat, haftada 5 gün fizyoterapi almaya başladı. Burada Çilem bir fizyoterapist eşliğinde önce ellerini, ayaklarını ve vücudunun diğer yerlerini kullanabilmesi için hareketler yapıyor. Çilem aynı zamanda koşu bandında fizyoterapist eşliğinde yürümeye yeni başlayan çocuklar gibi adım atmaya çalışıyor. Daha önce hiç adım atamayan Çilem tedaviye hemen cevap vererek adım atmaya başlarken, Prof. Dr. Yıldızdaş, "Bazı filmleri çekildi. Filmlerde anne karnında oksijensiz kalmasına bağlı olarak bazı değişiklikler olduğunu gördük. Şimdi dengesizlik ve istemsiz hareketleri var. Ama bu hareketlerin zamanla azalacağını düşünüyoruz. Fizyoterapiyle beraber yavaş yavaş yürüme egzersizleri başladı. Muhtemel ilk başta cihazla destekle yürüyeceğini ondan sonraki dönemde dengesiz ve istemsiz hareketler kontrol edilince daha iyi olacağını düşünüyoruz. Zamanla Çilem'in yürümesi umudumuz var" diye konuştu.

Çilem'in anneannesi Meliha A. ise terapiden sonra Çilem'de gözle görülür değişiklik olduğunu belirterek, "Ellerini açamıyordu, şimdi açabiliyor. Daha önce hiç adım atamıyordu şimdi atmaya başladı. Çok mutluyum buna da şükür. Doktorlar Çilem ilk doğduğunda 'yaşamaz' diyorlardı" dedi.

Meliha A., bu yaşananlardan sonra babasının yine evladını görmeye gelmediğini ifade ederek, "Bize telefon açıp kızının durumunu sormak yerine 'beni rezil ettiniz, niye haberlere verdiniz' diye hesap sordu. Onca gelişme oldu yine kızını görmeye gelmedi. Şimdi de ne arıyor, ne soruyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çilem'den güzel haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN