Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük Çilem için yürüme ve konuşma umudu

Giriş Tarihi: 22.1.2014 20:50

Adana'da, 4 yaşında olmasına rağmen yürüyemeyen ve konuşamayan Çilem'in tedavisi Çukurova Üniversitesi'nde sürüyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş, 8 aylık hamileyken kalp krizi sonucu ölen annesinin karnından sezaryenle alınan, beynine oksijen gitmediğinden 4 yaşında olmasına rağmen yürüyemeyen ve konuşamayan Çilem'in, uygulanan fizik tedavi sonrası yürüme şansının bulunduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş, tedavisine yaklaşık 20 gün önce başlanan Çilem'e bazı tetkikler yapıldığını ve fizik tedavi programı uygulanmaya başlandığını ifade etti.

Çilem'in anne karnında oksijensiz kalması nedeniyle denge problemi yaşadığını ve istem dışı hareketler sergilediğini kaydeden Yıldızdaş, ''Uygulanan fizik tedavi yöntemi ile Çilem'in yürüme şansı var. Tedavi sürecinde ortopedik aletler yardımıyla da yürüyebilmesi sağlanacak. Zamanla istem dışı hareketlerinin ve denge bozukluğunun azalacağını düşünüyoruz. Ayrıca, devam eden tedavilerle Çilem'in konuşabilme şansı da var. Burada Çilem'in fizik tedaviyle uyumu da çok önemli'' dedi.

Yaklaşık 5 yıl önce İ.A. ile evlenen Çilem A. (32), 8 aylık hamileyken yüksek tansiyon nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiş, doktorların yoğun çabası sonucu sezaryenle alınan bebek, bu süreçte beynine oksijen gitmediği için 2 ay hastanede tedavi görmüştü. Annesinin adını alan, 4 yaşına gelmesine rağmen rahatsızlığı nedeniyle konuşamayan ve yürüyemeyen Çilem, babası terk ettiği için anneannesi Meliha Angay ve teyzesi Özge Angay'ın yanında kalmaya başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük Çilem için yürüme ve konuşma umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN