Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik Elif'in yaşam savaşı

Elazığ'da ilik nakli yapılması gereken 9 aylık Elif bebek, uygun ilik bulunmazsa 2 yaşını göremeden hayatını kaybedecek.

Giriş Tarihi: 22.1.2014 16:13 Güncelleme Tarihi: 22.1.2014 17:42
Elazığ'da yaşayan 9 aylık Elif Doğan, 2 aylıkken rahatsızlandı. Vücudu kanı temizleyemediği için ilik nakli yapılması gereken küçük Elif'in ailesiyse maddi imkansızlıklar içerisinde çocuğunun yaşaması için mücadele veriyor. Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde tedavisi devam eden küçük Elif'in sağlığına kavuşabilmesi için ilik naklinin şart olduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı Baş Asistanı Dr. Serkan Kırık, 'Hastamız şu anda kombine immün yetmezlik tanısıyla hastanemizde tedavi ediliyor. Biz şu anda küçük Elif'in hastalığıyla ilgili kesin bir çözüm ortaya koyabilmiş değiliz. Çünkü hastalığın kesin tedavisi kemik iliği nakli. Biz şu an yerine koyma tedavisi yapıyoruz. Bununla ilgili bağışıklık sisteminin yetmezliğiyle alakalı antibiyotik tedavisi uyguluyoruz. Genelde uygun ilik bulunamazsa bu tür hastalar fazla yaşamıyor. En fazla iki yaşına kadar yaşayabiliyorlar. Bu yüzden hastaya uygun iliğin bir an önce bulunması gerekiyor' dedi.

'ÇOCUĞUMUZ GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE ERİYOR'

9 aydır çocuğunun iyileşmesi için çalmadık kapı bırakmadığını anlatan baba Bekir Doğan ise, 'Çocuğumun durumu çok kötü. Acilen nakil yapılması gerekiyor. Doktorlar uygun ilik bulunmazsa çocuğumun öleceğini söylüyor. Gerekli yerlere başvurumuzu yaptık şu an uygun nakil aranıyor. Çocuğum ölmeden uygun nakli bulabilirsek onun hayatını kurtarabiliriz. Gerçekten ��ok kötü günler geçirdik. Maddi durumumuz iyi olmadığı için de sıkıntılı günler yaşıyoruz. Çocuğum gözümün önünde eriyip gidiyor ve benim elim kolum bağlı. Yardımcı olunmasını bekliyoruz. Biz para istemiyoruz nakil istiyoruz. Başbakan, Sağlık Bakanı ve Elazığ Valisi'ne sesleniyorum. Gerekirse onların ayaklarına kapanırım' ifadelerini kullandı.

Anne Emine Doğan da, gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, 'Allah rızası için yardım bekliyoruz. Çocuğumun 20 gün önce böbrekleri susuz kaldı ve ciddi bir ölüm tehlikesi geçirdi. Çaresiz bir şekilde yardım bekliyoruz. Umarım en yakın zamanda kızıma uygun nakil bulunur' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik Elif'in yaşam savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN