Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hız sınırını iki kez ihlal ettiği belgelendi

21 kişinin öldüğü 29 kişinin yaralandığı kazadan önce otobüsün hız sınırını 2 kez ihlal ettiği ve ceza kesildiği ortaya çıktı. Kayıtlara göre ilk ambulans da 43 dakika sonra olay yerine ulaştı

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Kayseri'de, şarampole devrilerek 21 kişinin ölümüne neden olan otobüsün hız sınırını ihlal ettiği, resmi kayıtlarla da belgelendi. Kayseri valiliğinden yapılan açıklamaya göre, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanan şoför Ertuğrul Karasu'nun kullandığı otobüsünün takografında yapılan incelemede, 23:15 ve 24:00 ile 01:40 ve 01:45 saatleri arasında hız sınırı 2 kez ihlal edildi. Ve cezai yaptırım uygulandığı belirtildi. Şoföre 10 yılda 16 trafik cezası kesildiği de ortaya çıktı. Valilik, "Otobüs şirketi ve konuyla ilgili olmayan kişilerin yaptığı 'kazaya geç müdahale edildi' açıklamalarının doğru olmadığını" belirterek şu bilgiyi verdi: 112 Komuta Kontrol Merkezinin kayıtlarına göre ise ilk yardım çağrısı saat 02.01'de geldi. Kaza yeri Kayseri'ye 117 kilometre mesafede olduğu için, hemen olay yerine 35 kilometre mesafedeki Pınarbaşı ekibi arandı. Saat 02.05'te Pınarbaşı'ndan yola çıkan ilk ekip, havanın kar yağışlı ve sisli olmasına rağmen 02.44'te, 4 dakika sonra yola çıkan ikinci ekipte 02.47'de olay yerine ulaştı. Ayrıca Sivas Gürün Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonundan yola çıkan ambulanslar da sırasıyla saat 03:07, 03:32 ve 03:51'de olay yerine ulaştı. Kayseri'den giden toplam 25, Sivas'tan giden 3 ambulans, yaralıları hastanelere taşıdı. Kayseri'den 02.20'de çıkan 6 kişilik itfaiye ekibi ile 5 dakika sonra yola çıkan 5 kiyilik kurtarma ekibi de saat 03.50'de olay yerine ulaştı. Sağlık ekibinin talebi üzerine Pınarbaşı'ndan saat 03.07'de yola çıkan vinç ile saat 03.29'da Sivas'ın Gürün ilçesinden çıkan çekici, saat 04.30'da olay yerine ulaşarak otobüsü kaldırdı."

"KEMER ZORUNLU OLMALI"
Güvenli Trafik Derneği Başkanı Nazif Türkoğlu, Kayseri'de 21 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasıyla ilgili olarak, "Yolcuların otobüsten fırlayarak ölmesinin ardından 'emniyet kemeri olsaydı, bu kadar insan ölmezdi' kanaati oluştu. Yurt dışında bazı ülkelerde emniyet kemeri takılması otobüslerde de zorunlu. Uçaklardaki gibi otobüste de emniyet kemeri takılması zorunlu olmalı" dedi. 2013 boyunca ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan trafik kazalarının yüzde 88'ini sürücü kaynaklı hatalar oluşturduğu açıklandı. AA'nın emniyetten aldığı verilere göre, kazaların en büyük nedeni olarak sürücüler ön plana çıktı. Polis ve jandarma bölgelerindeki 181 bin 446 trafik kazası, ölüm ve yaralanmayla sonuçlandı. Kazaların yüzde 88'ini oluşturan 160 bin 532'si sürücü hatalarından kaynaklandı. Sürücü kaynaklı kazalarda aşırı hız, kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak ve takip mesafesini korumamak gibi hatalar başı çekti. Aşırı hızdan 45 bin 404, kavşak geçiş önceliğine uymamaktan 18 bin 831 ve takip mesafesini korumamaktan 10 bin 42 trafik kazası meydana geldi.

FRANSA'YA GİDECEKLERDİ
Kazada ölenlerden Gülfehem Bakın (42) ile çocukları Derya (23) ve Suat Bakın (17), Muş'un Varto ilçesine bağlı Yurttun köyünün Toklu mezrasında gözyaşları arasında yan yana toprağa verildi. 5 çocuk annesi Gülfehem Bakın'ın, sömestr tatilinde, 8 yıldır Fransa'da bulunan kocasının yanına gitmek için 4 çocuğu ile vize almak üzere Ankara'daki Fransa Başkonsolosluğuna gittiği ve dönüşte kazanın meydana geldiği belirlendi. Gözyaşlarına boğulan baba Abdülbari Bakın (50) , "Çocuklarımın geleceği için gurbete gitmiştim. Çünkü çok başarılılardı. Eğitimleri aksamasın diye yarıyıl tatilinde Fransa'ya gelmeleri için davetiye göndermiştim ama olmadı kavuşamadık. Keşke onların yerinde ben olsaydım.Allah bu acıyı düşmanıma göstermesin" dedi. Okul arkadaşları ise Muş Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Anadolu Öğretmen Lisesi 2. sınıf öğrencisi olan Suat Bakın'ın çok çalışkan bir öğrenci olduğunu söyleyerek, "Hep, 'doktor olacağım' diyordu. Fransa'ya gideceği için çok mutluydu" dediler. Kazadan yaralı kurtulan Bakın ailesinin diğer çocukları Van Yüzüncü yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Nejdet Bakın (21) ve kardeşi Fuat Bakın'ın (9) tedavisi Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde sürüyor. Ailenin diğer oğlu Fuat Bakın'ın ise Varto ilçesinde yatılı okulda okuduğu öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hız sınırını iki kez ihlal ettiği belgelendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN