Havalar nasıl olacak?

İstanbul'da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı kentin yüksek kesimlerinde etkili oluyor. Kar yağışının aralıklarla etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Giriş Tarihi: 27.1.2014 08:05 Güncelleme Tarihi: 27.1.2014 10:36
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre; Orta Karadeniz dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Anadolu ile Trakya'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneyinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor. Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığı, kuzeybatı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı bekleniyor. Rüzgar, Marmara'da kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 Km/S), iç kesimlerde ise güney ve güneydoğu yönlerden orta kuvvette ve zaman zaman kuvvetlice (30-50 Km/S) esmesi bekleniyor.

İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

İstanbul'da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı kentin yüksek kesimlerinde etkili oluyor. Kar yağışının aralıklarla etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının hissedilir derecede düşmesinin ardından İstanbul'da sabah saatlerinden itibaren kar yağışı başladı. Kar özellikle kentin yüksek kesimlerinde etkili olurken bazı bölgelerde yerler beyaz örtüyle kaplandı. Kar yağışının aralıklarla süreceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güney kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım, dolu, Antalya ve Mersin çevrelerinde hortum riski, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara'da kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 Km/S), İç Anadolu'da güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

SOBA VE BACA GAZI ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT: Yurdun iç ve batı kesimlerinde güney yönlerden esecek rüzgarın soba ve baca gazı zehirlenmelerine sebep olabileceğinden zehirlenmelere karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU

MARMARA:
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Trakya ile bölgenin güneydoğu kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

EGE: Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak, yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU:
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve karla karışık yağmur, doğusu ile yükseklerinde yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneydoğu yönlerden yer yer kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, Doğu Karadeniz bölümünün yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU:
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Güney kesimlerde yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmurlu ve yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğusu ile Şanlıurfa çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN