Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cudi eteklerinde bu kez piyano sesi yankılandı

Giriş Tarihi: 28.1.2014

Şırnak'ta ücretsiz piyano eğitimi verilen 30 çocuk, 3 aylık kurs sonrası Şırnak'ta konser vererek hünerlerini sergiledi. Konsere ilgi büyük olunca bazı vatandaşlar ayakta seyretti

Cudi Dağı'nın eteğindeki Şırnak'ta, bu kez silah sesleri değil, Şırnaklı çocukların çaldığı piyanodan çıkan notalar yankılandı. Ücretsiz piyano dersi alan 30 çocuk, ilk konserlerini verdi. Şırnak Halk Eğitim Merkezi (HEM) ve Yeşeren Gençlik Derneği'nce hazırlanan proje kapsamında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü mezunu Akiset Atan, 30 çocuğa 3 ay boyunca piyano eğitimi verdi. Kursu başarıyla tamamlayan çocuklar Şırnak Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte hünerlerini sergiledi. Çocukların piyano konseri büyük ilgi gördü. Konserin gerçekleştiği salonda yoğun ilgi nedeniyle yer sıkıntısı yaşanınca bazı vatandaşlar etkinliği ayakta izledi.

'PİYANO BİR EKSİKLİKTİ'
Şırnaklı olan Akiset Atan, ilk konserlerini Suriye başta olmak üzere dünyada savaş mağduru olan çocuklara armağan ettiklerini söyledi. Atan, "Bugün çok farklı bir gün yaşadık. Çocuklarımız çok güzel çaldı, öğrendiklerini piyano başında eksiksiz uyguladı. Şırnak halkı ve seyircilerimiz de bizi yalnız bırakmadı. Herkese çok teşekkürler" diye konuştu. Konseri dinleyenlerden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş de piyanonun şehirlerinde bir eksiklik olduğunu ifade ederek, "Güzel bir aktiviteydi. Devamını, diğer müzik dallarında da destekleyip hayata geçireceğiz. Emeği geçenlere teşekkürler" diye konuştu.

ÇOCUKLARIN SEVİNCİ...
Halk Eğitim Müdürü Orhan Kadırhan ise, "Neden Şırnak'ta da geleceğin Mozart'ları çıkmasın? Bizim zeki öğrencilerimiz de evrensel ölçüde müzik eserleri ortaya koyabilir" dedi. Zor gibi görünse de kısa sürede yoğun bir çalışma sonucu piyano çalmayı öğrendiklerini belirten çocuklardan Mihriban Tunk hislerini, "Çok güzel bir duygu. Çok eğlendim. Kendimi çok iyi hissettim" diye özetlerken yine öğrencilerden Zeynep Sevinti ise, "Piyano çaldık, herkes bizi alkışladı. Ben bahar şarkısını çaldım. Piyano başındayken de alkışları dinlerken de çok mutlu oldum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cudi eteklerinde bu kez piyano sesi yankılandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN