Profesör çiftin çocuk kaçırma savaşında hapis

İki profesörün boşanma davasında velayet anneye verilmişti. Umman'da çalışan baba çocuğuyla yurtdışına çıktı. Anne 'çocuğumu kaçırdı' diyerek dava açtı. Baba ' Yalan' dedi. Mahkeme, babaya 10 ay hapis verdi

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Yurt dışında bir üniversitede görev yapan Profesör Ali Kemal Cengiz, velayeti annesinde olan çocuğunu Umman'a kaçırdığı gerekçesiyle yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Malatya'da İnönü Üniversitesi'nde profesör olan Gökçe Tekin, Umman'da bulunan bir üniversitede görev yapan profesör eşi Ali Kemal Cengiz'e 2010 yılında boşanma davası açtı. Gebze Aile Mahkemesi'nde görülen dava sırasında çiftin 6 yaşındaki oğlu Teoman Kemal Tekin'in velayeti anneye verildi. Çocuğu ile belirli günlerde görüşebilen baba Ali Kemal Cengiz iddiaya göre, notere giderek sahte imza ile oğlunun adına muvafakatname alarak Umman'a kaçırdı. Bunun üzerine Gökçe Tekin çocuğunu alabilmek için boşandığı eşi hakkında Malatya 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne 'çocuğun kaçırılması ve alıkonması' davası açtı.

10 BİN DOLARA ANLAŞMA İDDİASI

Duruşmada, yurt dışından ifade veren Ali Kemal Cengiz, "Oğlumun velayeti annesine aittir. Kaçırma suçlaması doğru değildir. Kendisine 10 bin dolar teslim etmem karşılığında çocuğu bana teslim etmesi için anlaştım. Çocuğumu da rızası ile teslim aldım. Birlikte yurt dışına çıkış izni veren birime gittik ve annesi Teoman'ın yurtdışına çıkması için gerekli belgenin çıkarılmasını kabul etti. Ben çocuğumu kaçırmadım, annesinin rızası ile teslim aldım."dedi.

CEZALARI YARGITAY DA ONADI
Gökçe Tekin'in avukatı Berna Kardaş, muvafakatnamedeki imzanın Gökçe Tekin'e ait olmadığının belirlendiğini söyledi. Mahkeme heyeti, baba Ali Kemal Cengiz'i çocuğunu kaçırdığı gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Çocuğun kaçırılmasında yardım ve yataklık yaptığı iddiası ile Cengiz'in annesi Sehne Cengiz de 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Her iki ceza da Yargıtay tarafından da onandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Profesör çiftin çocuk kaçırma savaşında hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN