'Yoğun şiddet altında bilinç dışı öldürdük'

Annelerini öldüren kız kardeşler Şeyda P. ile Beyza P. dün ilk kez Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıktı

Giriş Tarihi: 29.1.2014
İzmir Aliağa'da anneleri Gülseren Süngü'yü elektroşok cihazı ile bayılttıktan sonra 26 yerinden bıçaklayarak öldürdükleri iddiasıyla tutuklanan 19 yaşındaki Şeyda P. ile 17 yaşındaki Beyza P. dün ilk kez Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıktı. Kızlardan Şeyda P, "Yoğun şiddet altındaydık. Annemizi bilinç dışı öldürdük" dedi.

ORTAK SAVUNMA

13 Eylül 2013'te annelerini plan yaparak kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen Beyza P. ile Şeyda P. tutuklu bulundukları Yeni Şakran Cezaevi'nde 5 sayfalık ortak savunma hazırlamışlardı. Abla Şeyda P., Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde 2 yıllık muhasebe bölümünü kazandığını ancak, annesinin baskısı yüzünden okulu yarım bıraktığını söylemişti. Olaydan kısa süre önce erkek arkadaşıyla telefonla konuşurken kendisini gören annesinden dayak yediğini belirten Şeyda P. ile kız kardeşi Beyza P. sık sık baskı gördükleri için cinayeti işlediklerini söylemişti. Pişman olduklarını söyleyen 2 kız kardeş savunmalarında anneleri tarafından erkeklerin önünde zorla oynatıldıklarını gösteren görüntüleri mahkemeye delil olarak sunmuştu. Dün ilk kez hâkim karşısına çıkan 2 kız kardeş, savunmalarını yaptı. Şeyda P. "Annem bize yoğun şiddet uyguluyordu. Ölüm derecesinde kötü muamele görüyorduk. Olay gecesi yine bize şiddet uygulayacağından korktuk. Annem beraber olduğu erkeklerden kendini korumak için başucunda sürekli elektroşok cihazı bulunduruyordu. Eline bıçağı alıp, 'ben size ne yapacağımı bilirim' deyip savurunca, küçük kardeşim o şaşkınlıkla elektroşok cihazını alıp, anneme savurdu. Ben de yere düşen bıcağı aldım. Bilinç dışı olarak hedef gözetmesizin kullandım" dedi. Beyza P. de o anda elektroşok cihazını alıp nasıl kullandığını bile bilmediğini söyledi. Duruşmada, annenin birliktelik yaşadığı erkek arkadaşları ve kızların arkadaşlarının da içinde bulunduğu 6 kişi dinlendi. Tanıklar da annenin kızlara gösterdiği yoğun şiddeti anlattı. Avukat Zülküf Koçoğlu, "Gülseren Süngü, kızı Şeyda'nın bacağına makas saplamış, kafasında şişe kırmış ve bir başka tarihte de parmağını kırmış. Hatta onu hortumla dövmüş. Bir başka olayda ise kızının yüzünü boy aynasına vura vura dövmüş. Hepsini hastane raporları ve tanıkların ifadesiyle mahkemeye sunduk. Bunlar cinayetin ağır tahrik altında işlendiğinin kanıtı" dedi. İki kız kardeşi, cezai ehliyetlerinin olup olmadığının araştırılması için Adli Tıp Kurumu'na sevk eden mahkeme, duruşmayı erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yoğun şiddet altında bilinç dışı öldürdük'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN