Çatıda vaşak var!

Türkiye'de nesli tükenen hayvanlar listesinde yer alan vaşak, Sivas'ın İmranlı ilçesinde bir evin çatısında görüldü

Giriş Tarihi: 30.1.2014 15:06
İmranlı Avcılık ve Atıcılık Spor Derneği Başkanı Serdar Soylu yaptığı açıklamada, vaşağı ilk kez 25 Ocak'ta öğle saatlerinde Yenimahalle'de bir evin çatısında gördüğünü söyledi.

Hayvanın yanına kadar yaklaştığını ve fotoğraflarını çektiğini ifade eden Soylu, vaşağın sürekli mahalleye gelip gittiğini belirterek, "Mahallede kimsenin olmaması nedeniyle oralar sessiz. Hayvan sıkıntısız şekilde orada yaşıyor. Hayvanın şimdiye kadar herhangi bir kişiye zarar verdiğini duymadık ama mahalledeki kedilere saldırdığı görülmüş" dedi. Vaşağın evlerin çatısına da çıktığını dile getiren Soylu, ilçe merkezinde ilk defa vaşak gördüklerini, bu duruma çok sevindiklerini belirtti.

Soylu, nesli tükenmekte olan hayvanın, doğal ortamına kavuşturulmasını istediklerini ifade etti. Orman ve Su işleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Sivas Şube Müdürü Vekili Necati Acar da ilçeye gönderdikleri ekibin inceleme yaptığını belirterek, hayvanın sadece ayak izlerine rastlandığını anlattı.

Nesli tükenmekte olan vaşakların koruma altına alındığını dile getiren Acar, şunları kaydetti: "Bir yaban hayvanı türüdür. Vaşak, insan tehdidi olmadığı sürece kesinlikle tehlikeli bir hayvan değildir. Avlanması yasaktır. Tehlikeli bir durum mevcut değil. Genelde kış aylarında ilimizde meskun mahalde görüldüğü tespit edilmiştir. Gerekli tedbirler şube müdürlüğümüzce alınmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatıda vaşak var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN