Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hâkimin husumeti davayı bozdurdu

Ahmet Laçin, Moldovalı eşiyle boşanma davasına bakan hâkim Şükran Yıldız'ı, ön yargılı tutumu nedeniyle HSYK'ya şikâyet etti. Yargıtay "Arada husumet var, reddi hâkim talebi üst merciye gönderilmemiş" diyerek hâkimi haksız buldu. Davadaki kararlar iptal edildi

Giriş Tarihi: 1.2.2014
Moldovalı Marina ile 10 yıl önce evlenen ve bu evlilikten ikisi kız, üçü erkek 5 çocuk sahibi olan doktor Ahmet Laçin eşi ile yaşadığı geçimsizlik sebebiyle boşanma davası açtı.

DİLEKÇE SAKLANDI
Marina Laçin de eşine karşı boşanma başvurusunda bulundu. Dava İstanbul 11. Aile Mahkemesi'nde görüldü. Yargılama sırasında Ahmet Laçin ile mahkeme hâkimi arasında ölçüsüz evden uzaklaştırma, yüksek miktardaki tedbir nafakası ve çocukların birbirlerinden ayrılmasına ilişkin çeşitli kararlar sebebiyle husumet oluştu. Doktor Laçin, hâkim Şükran Yıldız hakkında tazminat davası açıp Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na şikâyette bulundu. Reddi hâkim talebinde bulunan ve aralarında husumet oluştuğunu ileri süren Ahmet Laçin reddi hâkim dilekçesi verdi fakat hâkim Şükran Yıldız bu dilekçeyi kendince reddedip üst merciye göndermedi. Oysaki üst merciye gönderip oradan gelen karara göre hareket etmesi gerekiyordu. Fakat böyle yapmayıp reddi hâkimi reddetti ve yargılamayı sürdürdü. Hâkim, Dr. Ahmet Laçin'in açtığı davayı redderken Marina Laçin'in açtığı karşı boşanma davasını kabul edip karara bağladı.

YÜKLÜ TAZMİNAT
Mahkeme Ahmet Laçin'i 100 bin lira maddi, 75 bin lira da manevi olmak üzere toplam 175 bin lira tazminata hükmetti. Çiftin 5 ortak çocuğundan 3'ünü babaya diğer ikisini de anne Marina Laçin'e veren mahkeme ayrıca Marina Laçin'e yoksulluk nafakası bağlanmasına karar verdi.

'HÜKÜM TESİSİ DOĞRU DEĞİL'
Reddi hâkim talebinin üst merciye bildirilmeden davanın karara bağlandığını belirterek Yargıtay'a temyiz başvurusu yapan Ahmet Laçin'e geçtiğimiz günlerde Yargıtay'dan sevindirici bir haber geldi. Dosyayı görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, reddi hâkim talebinin üst merciye gönderilip oradan gelecek karar üzerine hüküm kurulması gerekirken bunun yapılmadığı gerekçesiyle kararın bozulmasına hükmetti. Yargıtay kararında şöyle denildi: Davalı-davacı koca tarafından, mahkeme hâkimi aleyhine tazminat davası açılmakla husumet yaratılmış ve buna ilişkin belgelerde dosyaya sunulmuştur. O halde mahkemece; davalı davacı kocanın reddi hâkim talebinin Hukuk Mahkemeleri Kanunu'nun 36/1-d bendi çerçevesinde değerlendirilmesi, reddi istenen hâkimin görüşü ile birlikte dosyanın derhal merciye gönderilmesi, merci tarafından verilecek kararın kesinleşmesinin beklenmesi ve sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken davalıdavacı kocanın reddi hâkim talebinin Hukuk Mahkemeleri Kanunu'nun 41. Maddesi çerçevesinde değerlendirilip yargıya devamla işin esas hakkında hüküm tesisi doğru görülmemiştir.

SABAH UYARMIŞTI
SABAH, Hâkim Şükran Yıldız'ın Doktor Ahmet Laçin ile aralarında oluşan husumete konu olan ölçüsüz uzaklaştırma kararını gündeme getirmişti. Ahmet Laçin, İstanbul 11. Aile Mahkemesi tarafından evine 500 metre yaklaşamama kararı sebebiyle evine sadece 50 metre mesafede bulunan polikliniğini taşımak zorunda kaldığını daha uzakta yeni bir iş kurduğunu iddia etmişti. Hâkim Şükran Yıldız ise bu bilginin doğru olmadığını 500 metrelik uzaklaştırma kararının kısa bir süre uygulandıktan sonra yapılan keşif ardından 30 metreye düşürüldüğünü iddia etmişti. Fakat SABAH'ın yaptığı araştırma sonucu 30 metrelik uzaklaştırma kararı önce 250 metreye sonra yeniden 500 metreye çıkarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hâkimin husumeti davayı bozdurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN