Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Talha bebeğe çifte müjde

Lösemi hastası olan 4.5 aylık Talha bebek için iki müjde birden geldi. ABD'de Talha'ya uygun 4 donör bulundu, kan örneklerinin getirilmesi için SGK'dan ödenek çıktı

Giriş Tarihi: 1.2.2014
Aydın'da, doğduktan 34 gün sonra yüzünde çıkan sivilce nedeniyle ailesi tarafından götürüldüğü hastanede lösemi teşhisi konulan 4.5 aylık Talha Çelebi'nin ailesi yıkıldı. Doktorlar, otomobil galerisinde çalışan baba Muhammet Çelebi ile anne Belma Çelebi'ye, 1 ay içinde ilik nakli yapılmazsa çocuklarının hayatını kaybedeceği söylendi. Talha'ya uygun ilik bulunması için sosyal medyada başlatılan kampanyalarda 2 bin gönüllü kan örneği verdi ancak uygun donör çıkmadı. Ailenin dramı gazetelere yansıyınca Talha bebek için adeta seferberlik ilan edildi. Yaklaşık bir hafta sonra da ilk müjde Amerika'dan geldi. NMDP Ulusal Doku Bankası'nda kayıtlı 4 donörün kan örneklerinin Talha bebeğe uyumlu olduğu tespit edildi. Amerika'da 4 donöre HLA-CH kan örneği testi uygulanırken en uygun kan örneğinin Türkiye'ye gönderilmesine karar verildi.

JET ÖDENEK

Bu aşamada ikinci müjde de Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan geldi. Kan örneğinin Türkiye'ye getirilip incelenmesi ve naklin gerçekleşmesi için gerekli ödenek jet hızıyla çıkarıldı. İstanbul Süreyyapaşa SGK Kemik İliği Servisi hesabına Talha bebek için 9 bin 388 TL yatırıldı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre çıkartılan ödenekle bir hafta içerisinde Amerika'dan kan örneği getirilerek testlerin ardından uygun bulunursa donörden nakil gerçekleştirilecek. Çifte müjdeyi alan Çelebi ailesi, kendileri için bir umut ışığı doğduğunu belirterek, "Sevincimizi ifade edebilecek kelime bulamıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talha bebeğe çifte müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN