Baş şüpheliler beşik kertmeleri

Hamileyken öldürülüp cesedi kuyuya atılan Hacire Göv'ün beşik kertmesi iki kuzeninin, genç kızı başka bir erkeğin tecavüzüne uğraması üzerine töre gereği infaz ettiği sanılıyor

Giriş Tarihi: 2.2.2014
Şanlıurfa Viranşehir'de kuyuda cesedi bulunan 8 aylık hamile, 19 yaşındaki Hacire Göv cinayeti ile ilgili gözaltına alınan 2'si amca çocuğu 10 kişinin sorgusu sürüyor. Hacire'yi öldürdüğü öne sürülen iki kuzeni ile yıllar önce beşik kertmesi yapıldığı, genç kızın başka birinden hamile kalması üzerine iki kuzenin cinayeti işlediği ihtimali üzerinde duruluyor. Tekmeli köyü Sergen mezrasında yaşayan Hacire Göv, iddiaya göre geçen yıl tarlada çalışırken tanıştığı bir gencin tecavüzüne uğradı. Hamile olduğu anlaşılan genç kız yakınları tarafından ölümle tehdit edilince Diyarbakır'da bir yakınının yanına sığındı. Ancak amcasının oğulları Hasan Göv ve Cuma Göv geçen hafta "olayı tatlıya bağlayacağız" diyerek Hacire'yi alıp, eşarbıyla boğarak öldürdükten sonra 20 metrelik kör kuyuya attılar. Genç kadını öldürdükleri gerekçesiyle gözaltına alınan Hasan Göv ve Cuma Göv'ün de aralarında bulunduğu 10 kişinin sorgusu sürüyor. Bu arada Hacire'ye evlilik vaadiyle tecavüz ettiği öne sürülen genç aranıyor.

YA HASAN YA CUMA İLE EVLENİR
Hacire Göv'ün doğduğunda bölgede yaygın olan 'beşik kertmesi' adeti nedeniyle "Ya Hasan ya da Cuma'yla evlenir" denilerek, kendisini öldüren iki kuzeniyle beşik kertmesi yapıldığı ortaya çıktı. Ancak genç kızın başka birinin tecavüzüne uğraması üzerine köyde dedikodular artınca beşik kertmesi Hasan Göv ve Cuma Göv'ün bir olup töre gereği 8 aylık hamile olan Hacire'yi öldürdüğü düşünülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baş şüpheliler beşik kertmeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN