Kumaş Paris'ten terzi Nişantaşı'ndan

Fransız modaevi Chanel'in kıyafetleri Paris'teki merkezde dikilir. Ancak İstanbul'da, Fransa'dan valizle getirilip, Nişantaşı'nda terziye diktirilerek firmanın etiketi basılan elbiseler satılmış

Giriş Tarihi: 3.2.2014
Chanel'in Türkiye Mağaza Müdürü Cangül Soydemir Avdan'ın açtığı mobbing davasıyla ortaya çıkan kaçakçılık skandalında, Chanel'in, müşterilerine Paris'ten geldiğini söylediği elbiseleri aslında Türkiye'de diktirdiği de ortaya çıktı. Skandalı soruşturmaya başlayan İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, kaçak elbiselerin satışının, personele verilen indirimli ürünlerdeki barkotların okutularak yapıldığını tespit etti. Avdan'ın ifadelerine göre, Paris'ten getirilen Chanel kumaşlar İstanbul Nişantaşı'nda dikiliyordu. Bu yöntemle onlarca kaçak Chanel elbise satıldı. Avdan "Ayda iki kez Paris'e gidiyordum. Burada kaldığım otele üzerinde hiçbir yazı olmayan bavullar bırakılıyordu ve bunların Türkiye'ye götürülmesi söyleniyordu. Çoğunlukla bavullarda kumaş oluyordu. Chanel'in kıyafetleri Paris'te bulunan merkezde dikilir öyle piyasaya çıkar. Türkiye'de ise çoğunlukla kumaşlar bavullarla getiriliyor. Paris'ten bavulla ürün getirmeyi reddedince Nişantaşı Mağaza Müdürü ile tüm mağazaların stok müdürü beni tehdit etmeye başladı" dedi.

TEK FATURAYLA AYNI ELBİSE

Yapılan soruşturmada Chanel'in VIP müşterilerine yaptığı özel satışlar tek tek incelendi. Eski futbolcu Mecnur Çolak'ın eşi Nilgün Çolak ile Lübnanlı Sana Zeenni'ye tek faturayla her biri 29 bin 262 TL olan aynı elbise satıldı. Ancak, memurların incelemesinde gümrükten geçirilen barkotla sadece bir elbisenin geldiği tespit edildi. Zeenni'ye orijinal elbise satılırken, Çolak'a kaçak ürün verildiği ortaya çıktı. İş mahkemesine verilen şirket içi yazışmalarda Çolak'a satılan elbiseyi sabah Paris'e gidip akşam dönen şirket çalışanlarından E.Ö.'nün getirdiği tespit edildi. Çolak, elbiseyle birlikte fatura da istedi. "Faturayı daha sonra ibraz edeceğiz" diyerek zaman kazanan Chanel yetkilileri, sahte fatura düzenleyerek Çolak'a gönderdi. Soruşturmada yurtdışı yetkililerinin mail yoluyla muhasebe kayıtlarında nasıl bir oynama yapılarak kaçakçılığın izlerinin kapanacağını anlattıkları da tespit edildi.

'FİRMANIN İMAJI ZEDELENEBİLİR'
Chanel'in denetmenlerince Temmuz 2012'de yapılan İstanbul Mağazalarının Perakendecilik Faaliyetlerinin Denetimi raporunda da birçok usulsüzlüğe yer verildi. 19 ayda 15 çanta satıldığı belirtilen denetim raporunda "Faturalandırmaların başka müşteriler adına kayıt altına alındığını göz önüne alırsak, biz bu satışların gerçekten kayıtlarımızda görünen müşterilere yapıldığından emin olamıyoruz" ifadeleri kullanılarak "Karaborsa oluşabilir, Chanel'in imajı zedelenebilir, ismimiz kara para aklama olaylarına karışabilir" uyarısında bulunuldu.

YARIN: HANGİ ÜNLÜYE KAÇAK ETEK SATILDI? BUNU ÖĞRENEN ÜNLÜ NE YAPTI? TÜRKİYE'NİN VERGİ KAYBI NE KADAR?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kumaş Paris'ten terzi Nişantaşı'ndan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN