Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çığa karşı 500 binlik koruma

Giriş Tarihi: 5.2.2014 15:24

Çığ tehlikesine karşı yarım milyon dolarlık çalışma ile önlem alındı.

Türkiye'nin en büyük karayolu yatırımlarından olan ve dünyanın en uzun tünel inşaatı olma özelliği taşıyan Şantiyesi, çığ riskine karşı yaklaşık yarım milyon dolarlık çığ panelleri ile korunuyor.

Yapımına Rize'nin İkizdere ilçesi Sivrikaya köyünde 2013 yılında başlanan ve 14.7 kilometre uzunluğu ile dünyanın en uzun tünel inşaatı olma özelliği taşıyan Ovit Tüneli Projesi, çığ riskine karşı dünyanın en ile sistemleri ile korunuyor.

Proje şantiyesinde; Karayolları Genel Müdürlüğü 10.Bölge Müdürlüğüne ait kontrol şefliği ve yatakhanesi, Emay firmasına ait bina ve yatakhaneler, projenin yüklenici firması Makyol şirketinin alt firması CMA Ovit mühendis firmasına ait formen ve işçi yatakhaneleri, revir, ambar ile atölye binaları bulunuyor.

Yaklaşık 200 personelin gece gündüz bulunduğu şantiye, geçen yıl yoğun geçen kış şartları ve yoğun kardan dolayı çığ riski doğabileceği gerekçesiyle bir süre faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmıştı. Bu yıl ise hem çalışmaların aksamaması hem de olası risklerin ortadan kaldırılarak çalışanların güvenliklerinin artırılması için şantiye çevresinde dünya standartlarında çığ tedbirleri alındı. Çığ önleme alanında dünyanın birçok bölgesinde başarılı çalışmalara imza atan İsviçreli Geobrugg firması ile irtibata geçilerek şantiyenin üst kısmında bulunan yamaca 120 adet çığ engelleme bariyeri kuruldu. Öte yandan karşı yamaçta ise bin 250 metre uzunluğunda çığ önleyici kanallar açıldı. Yaklaşık 500 milyon dolar maliyetli çalışma yüklenici firma tarafından karşıladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çığa karşı 500 binlik koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN