Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyam ikizlerinin yolu lise sıralarında ayrıldı

İlk kez yapılan "ayırma" operasyonuyla iki ayrı bedene kavuşan Semanur ve Sedanur'un yolu, lisede ayrıldı. Ayrılığa alışamayan ikizler, okul dönüşü birbirlerine sarılıp ağlıyorlar

Giriş Tarihi: 5.2.2014
Hasan ve Kezban Alkan çiftinin siyam ikizleri Semanur ve Sedanur, 1999'da kalp ve karaciğerleri ile kaburgaları bitişik halde dünyaya geldi. İkizler 'yapışık' geçen 11 ayın sonunda Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen 'ayırma' operasyonuyla iki ayrı bedene kavuştu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Ana bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Daver Yeker ve 17 kişilik ekibi, 13 Haziran 2000 tarihinde 2 saat süren operasyonla ikizlerin ortak olan karaciğer ve kalp zarını paylaştırıp, eksik kaburgaları ve göğüs kafeslerini de protez kullanarak tamamladı. Semanur ve Sedanur o günden sonra ayrı bedenlerde yaşamaya başladılar, ancak birbirlerinden hiç ayrılmadılar. Ta ki bu yıl lise eğitimine başlayana kadar. Hep aynı sınıfı ve sırayı paylaşan ikizler, zorunlu olarak farklı liselere kayıt yaptırdı. Semanur, Güngören Kız Teknik Lisesi'ne, Sedanur ise Çapa Selçuk Anadolu Kız Teknik Lisesi'ne başladı. İlk kez birbirlerinden ayrı yaşamını sürdürmeye başlayan ikizler, halen bu duruma alışmaya çalışıyor.

HER ZİL ÇALDIĞINDA...

Ayrı okullara gitmeye başladıktan sonra her teneffüs zili çaldığında gözlerinin birbirlerini aradığını belirten ikizler, okul dönüşü de birbirlerine sarılıp ağladıklarını ve saatlerce o gün neler yaptıklarını birbirlerine anlattıklarını söylüyor. Yapışık geldikleri yaşamda yollarının bir gün tamamen ayrılacağını anladıklarını belirten ikizler, "Belki bu erken ayrılık, zamanla alışmamızı sağlar" diyor.

HUYLARI, ZEVKLERİ FARKLI
Ciddi, açık sözlü ve iddialı olan Sedanur (sağda), şarkıcı Gökhan Türkmen hayranı. Daha naif ve duygusal Semanur ise Yalın dinliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyam ikizlerinin yolu lise sıralarında ayrıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN