Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vergi iadeleri gerçeği yansıtmıyor

Fransa'daki Chanel yetkililerinin İstanbul şubesi için hazırladığı raporda usulsüzlükler tek tek sıralanmış: Açık hesaplar hızla büyüyor, faturalar ve iadeler gerçek müşteri adına kaydedilmiyor!

Giriş Tarihi: 5.2.2014
Chanel'in Fransa'daki yetkilileri tarafından Temmuz 2012'de hazırlanan 40 sayfalık İç Denetim Raporu'nda, Türkiye'de yapılan usulsüzlükler tek tek tespit edildi. Soruşturmayı yürüten gümrük muhafaza memurlarının da elinde bulunan raporda, muhasebe şirketi tarafından kaydedilen vergi beyanname kayıtları ile bilançonun doğru olmadığı vurgusu yapılıyor. İşte o rapordaki çarpıcı değerlendirmeler:
Açık hesaplar hızla büyüyor.
Vergi iade giderleri gerçeği yansıtmıyor.
Faturalar ve iadeler gerçek müşteri adına kaydedilmiyor.
Nakit ödemeler Türk hukukuna uygun yapılmıyor ve işlemler programa yansıtılmıyor.
Envanter değerlendirmesi gerçeği yansıtmıyor.
VIP müşteriler için evde şahsi provalar resmiyet kazanmamış, programa işlenmemiş.
Cemiyet hayatının yakından tanıdığı Nilgün Çolak ile Lübnan'ın zengin ailelerinden Sana Zeenni'ye tek faturayla satılan iki elbisenin olduğunu ortaya çıkaran gümrük muhafaza memurları yapılan usulsüzlükleri tek tek tespit etti. Londra'da yaşayan Çolak'a telefonla ulaşılarak, "Bilginize başvurmak için Sirkeci'deki müdürlüğümüze gelmeniz gerekiyor" denildi. Türkiye'ye dönerek geçen hafta ifade veren Çolak, "Bana 'elbiseyi geri ver' diyenler oldu. Yıllardır Chanel'in müşterisiyim. Artık bu markadan soğudum. Avukatlarıma her türlü bilgiyi verdim. Ben hukuki haklarımı arayacağım" dediği öğrenildi.

- BİTTİ -
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vergi iadeleri gerçeği yansıtmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN