Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muharrem'ini defnetti, döndü

Ölen evladını çuvalla 16 km taşıyan baba, oğlunun yasını tutamadan mezraya dönmek zorunda kaldı. Aile, "ihmal" nedeniyle yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyünün 60 haneli Çeli Mezrası'nda yollar kapalı olduğu için ateşlenen oğlunu hastaneye yetiştiremeyen baba Abdulvahap Taş'ın acılı bir hayat hikâyesi olduğu ortaya çıktı. Baba Taş, ailesine daha iyi bakabilmek için 2 yıl önce Van'a gitti. Daha fazla para kazanabilmek için uğraşan baba Taş, iş bulamayınca, 20 koyuna çobanlık yapmak için yeniden ıssız mezrasına döndü. 4 çocuklu Taş ailesi sefaletten bazı akşamlar yiyecek ekmek bile bulamıyor, mezra halkının yardımlarıyla karınlarını doyuruyordu. SABAH'a konuşan Yalınca Köyü Muhtarı Divalı Gül, "Yokluk, yoksulluk yaşayan birisiydi. Yollar kapalı olduğu için iletişim kurabilmemiz zor oluyordu" dedi.

VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Yolların kapalı olması nedeniyle sağlık ekipleri mezraya ulaşamayınca oğlunun cansız bedenini çuvala koyup 4 saat yürüyerek köye götüren baba Taş, henüz 3 yaşındaki Muharrem'i defnettikten sonra önceki gün mezraya döndü. Muharrem'in amcası Abdurahman Taş, cenazenin çuval içinde sırtta taşınmasını cep telefonuyla fotoğrafladığını söyledi. Yeğenini ihmal sonucu kaybettiklerini ileri süren Taş, "Rahatsızlanınca ağabeyim yetkilileri arayıp yardım istemiş. Kimse ilgilenmedi. Zamanında müdahale etselerdi belki ölmeyecekti. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu. Van Valiliği, Muharrem'in ölümüyle ilgili iddialar üzerine soruşturma başlattı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzioğlu da olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Anında soruşturma açtırdık, müffettişlerimiz orada" diye konuştu.

'KOORDİNASYON SIKINTISI YAŞANDI'
Van Valisi Aydın Nezih Doğan, konuyla ilgili NTV'ye açıklama yaptı. Vali Doğan, "Olayda koordinasyon sıkıntısı yaşandı. Bizim çağrı merkezimize dört milyon 300 bini aşkın çağrı düşüyor, bunun 49 bini doğru. Arkadaşlar sanki her çağrıyı doğrulatma alışkanlığı kazanmışlar. Bunun giderilmesi gerekiyor. 1 Şubat'taki 15 bin çağrıdan 141'i gerçek. Bu tip durumun bahanesi olamaz bunlar. Ama bu konuda da yurttaşlarımızın daha dikkatli davranmasını istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muharrem'ini defnetti, döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN