Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babasının katilini bu mezara gömdü

Kastamonu’da, babasını ve yakınlarını sigara yüzünden kaybeden bir kişi, 5 yılda binlerce kişiye sigarayı bıraktırdı.

Giriş Tarihi: 9.2.2014 14:36 Güncelleme Tarihi: 9.2.2014 14:38
Ayrıca, babasının katili olarak gördüğü sigara için mezarlık oluşturan Sefer Yanık, topladığı sigaraları bu mezara gömüyor.

Kahramanmaraş'ta yaşayan 63 yaşındaki Sefer Yanık, yıllardır sigaraya karşı tek başına mücadele ediyor. 5 yılda binlerce kişiye sigarayı bıraktıran eski muhtar, sigarayı bırakanlara "erkek sözü" diye taahhütname imzalatmayı ihmal etmiyor. Fırsat buldukça sigarayı bıraktırdığı kişileri ziyaret eden Sefer Yanık, bu kişilerin tekrar sigara içip içmediklerini kontrol ettiğini söyledi.

Kahramanmaraş'ta yaşayan 4 çocuk babası Sefer Yanık, babası Mehmet Yanık'ı 8 yıl önce sigaraya bağlı sağlık sorunları nedeniyle kaybettiğini belirterek, ardından yakınlarının da sigara yüzünden kansere yakalanıp hayatlarını kaybetmesi üzerine sigarayla mücadeleye başladığını kaydetti.
Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi gören Sefer Yanık, 5 yılda sigaraya karşı tek başına yürüttüğü mücadelede şimdiye kadar binlerce kişiye sigarayı bıraktırdığını söyledi. Yanık, bıraktırdığı kişilerden topladığı sigara ve paketleri oluşturduğu mezarlıkta toprağa gömdüğünü belirtti.

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde ikamet ettiğini ifade eden Sefer Yanık, şöyle konuştu: "Babam 8 sene önce sigara yüzünden kansere yakalandı. Bir süre sonra babam, hayatını kaybetti. Ayrıca bazı yakınlarımda bu sigara yüzünden hayatlarını kaybetti. Ben bundan etkilendim ve sigara ile mücadele etmeye başladım. İl il, ev ev, dükkan dükkan, otobüs otobüs gezerek yalvara yalvara kendi imkanımla sigara savaşçısı oldum."

Sigaranın hem sağlık hem de kesenin düşmanı olduğunu ifade eden Sefer Yanık, şunları söyledi: "Ama Kastamonu'da onunda düşmanı var. Türkiye genelinde 100 bin kişiye sigarayı bıraktırdım. Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Kilis, Osmaniye ondan sonra Adana, Mersin birçok illere tek başıma gittim bu sigara ile mücadele ettim. İnşallah bunu il il gezip, sağlık grup başkanlarımla bunu bir diyaloga geçip sigara izmaritine son vereceğim. Bıraktırdığım kişileri ajandama kaydediyorum yine de kontrol ediyorum. Bir kişiye sigara bıraktırırsam o kişi de bıraktırıyor."
Sefer Yanık, sigarayı bıraktırdığı kişileri özel ajansına kaydetmesinin yanı sıra sigarayla ilgili yazmış olduğu birçok şiirini sokakta vatandaşlara okuyarak sigaraya karşı dikkatlerini çekmeye çalışıyor.

"SEFER AMCAYLA TANIŞINCA SİGARADAN KURTULDUM"

Sefer Yanık ile 3-4 gün önce tanıştığını belirten Er-Fa Şekerleme Dünyası İşletmecisi Erdi Yeşiloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sefer dayı, 3-4 gün önce dükkanıma geldi. Bu sırada dükkanın önünde ben sigara içiyordum. Kendisiyle tanıştığımızda bana sigarayı bırakmamı söyledi. İl il dolaşarak Türkiye'de sigarayı bıraktırdığına dair bana örneklerini gösterdi. Ardından bana, sigaraya verdiğim paralarla neler yapabileceğimi anlattı. Üç, dört gündür ben sigara içmiyorum. Sigara bırakmam konusunda benden söz istedi. Ben kendisine, sigarayı bıraktığıma dair söz verdim. Artık sigara içmiyorum. Sigaraya verdiğim parayı günlük kumbaraya atıyorum."

Sefer Yanık ile birkaç gün önce tanıştığını belirten bir sigara tiryakisi, sözlerini şöyle tamamladı: "Sefer amca, sigarayı bırakmamız için bazı güzel şeylerden bahsetti. Sigara gerçekten hem kendimize hem de çevremize zarralı. Sefer amcadan Allah razı olsun. Bu konuda söz aldı bizden. Sefer amcaya söz verdik sigarayı bırakacağız inşallah" Sefer Yanık, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla tüm sigara tiryakilerini sigara bırakmaya davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babasının katilini bu mezara gömdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN