Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış'ın faili, 10 gün sonra meçhul kalacak

İstanbul'da bir barda öldürülen Barış Dönmez davasında savcı tek tutuksuz sanığın da beraatını istedi. 10 yıl, 108 duruşma ve dinlenen 150 tanığa rağmen cinayetteki sır perdesi çözülemedi

Giriş Tarihi: 9.2.2014
İstanbul Beyoğlu'nda, askere gitmeden önce İzzet Çapa'ya ait "Academy 14" adlı barda bıçaklandıktan sonra kırık şişeyle boğazı kesilerek öldürülen üniversiteli Barış Dönmez cinayeti, 10 yıldır çözülemedi. 10 gün sonraki karar duruşmasında faili meçhul dosyalar arasında yerini alacak cinayet davasında iki savcı birkaç kez de mahkeme üyeleri değişti. 10 yılda 108 duruşmanın görüldüğü davada 150'ye yakın tanık dinlendi. Dava karar duruşması için ertelendi.

'BIÇAKLADIĞINA DAİR DELİL YOK'
İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 108'inci duruşmasında şikâyetçi tarafın avukatları Bülent Utku ile Enis Reha Coşkun, olay günü 03.35 ila 03.38 arasındaki telefon dökümlerini ve diğer tanıkların telefon konuşmalarını talep etti. Avukat Coşkun da mahkemeye verdiği dilekçede "Olay mahalli süpürülüp yıkanmış, toplananlar da çöpe atılmıştır. Saldırıda kullanılan kırık şişe yoktur. Bu şişe olsa üzerinde parmak ve avuç içi izi bulunabilecekti. Olay yeri keşfi, hiçbir aşamada yapılmamıştır. Yalan tanıklık yapanlar, konuşturulmayanlar, delilleri karartanlar, tıpkı Habil ve Kabil öyküsündeki Kabil gibi o gözün bakışından kurtulamayacaklardır" dedi. Ancak mahkeme talepleri reddetti. Cumhuriyet savcısı da mütalaasını açıkladı. Savcı, 2012'de ölen sanık Biberoğlu hakkındaki davanın düşmesini istedi. Diğer sanık Ömer Faruk Saral'ın ise Dönmez'in karın bölgesine bıçakla vurduğuna ilişkin yeterli ve somut bir delil bulunmadığını açıklayan savcı, bu sanığın da beraatına karar verilmesini talep etti. Mahkeme karar duruşması için duruşmayı erteledi. Dosya, 10 gün sonraki karar duruşmasından sonra, sürpriz bir gelişme olmazsa faili meçhul dosyalar arasında yerini alacak.

'BARIŞ DA ADALET İSTİYOR'
Anne Ayla Dönmez de son duruşmada polislerin görevlerini yapmadıklarını ileri sürerek, "Adaletin yerini bulmasını arzuladık. Yapanların yaptıklarının cezasını çekmesini istedik. Bu davanın başka davalara örnek olmasını istiyorum. Başka aileler bu acıyı yaşamasın. Barış da adalet istiyor. Sabrı kalmadı herhalde diyorum. Adalet istiyorum adalet. Benim adaletim değil, toplumun adaletini istiyorum. Biliyorum oğlum geri gelmeyecek" diye isyan etti. Avukat Bülent Utku ise "Taleplerimizin yerine getirilmesi en fazla 3-4 celse sürer. Ancak böylece mahkemenin 10 yıllık emekleri de boşa gitmemiş olur" dedi. Ancak mahkeme heyeti talepleri geri çevirdi ve dava 10 gün ertelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış'ın faili, 10 gün sonra meçhul kalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN