Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haliç’te nefes kesen tatbikat

Giriş Tarihi: 9.2.2014 12:22 Güncelleme Tarihi: 9.2.2014 13:24

Arama Kurtarma Birliği, Haliç’te gerçeği aratmayan bir kurtarma tatbikatına imza attı.

Tatbikatta senaryo gereği tavşan adasında mahsur kalan bir yaralı, botla kurtarıldı.

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği, Tüm Denizciler Dayanışma Derneği, Genç Denizciler Derneği ve TRAK Telsiz Amatörleri Derneği tarafından oluşan Arama Kurtarma Birliği, Haliç'te gerçeği aratmayan bir kurtarma tatbikatına imza attı.

Tatbikatta kurtarma ekibi, senaryo gereği tavşan adasında mahsur kalan bir yaralı vatandaşın olduğu ihbarını aldı. Bunun üzerine bir grup, kara yolundan yaralıyı kurtarmak üzere yola çıktı. Kısa sürede olay yerine ulaşan kara kurtarma ekipleri, adaya ulaşamayınca deniz ekiplerinden yardım istedi ve kurtarma botları devreye girdi. Verilen işaretle olay yerine intikal eden kurtarma botu önce karada bekleyen kurtarma ekibini bota aldı, sonra da adaya doğru yola çıktı. Adada ilk müdahalesi yapılan yaralı vatandaş, ekipler tarafından sedyeye yatırılıp bota taşınıyor. Aksiyon dolu sahnelerin yaşandığı tatbikat yaralının sağlık ekiplerine teslim edilmesi ile son buldu.

Tatbikatın başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği Türkiye Koordinatörü Hüseyin Karadayı, ''Bu tür tatbikatların afet öncesi yapılması çok önem arz ediyor. Çünkü olaylar veya afetler olduğunda ekiplerin heran hazır olması gerekiyor. Burada hazırlık aşamalarının test edildiği, zaafların ve eksiklerin görüldüğü bir tatbikat yaptık. Tatbikatın içinde iletişim, haberleşme, kurtarma, ulaşım hepsini birlikte içeriyor. Genel olarak başarılı ve koordineli bir tatbikat oldu'' dedi.

İŞTE O TADBİKAT!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haliç’te nefes kesen tatbikat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN