Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maden şehitleri dualarla anıldı

Giriş Tarihi: 10.2.2014 16:19 Güncelleme Tarihi: 10.2.2014 16:24

Kahramanmaraş'ta Çöllolar kömür sahasında 3 yıl önce meydan gelen göçüklerde yaşamını yitiren 11 madenci, göçük alanında düzenlenen törenle anıldı.

6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde Afşin-Elbistan B Termik Santrali'nin kömür havzası olan Çöllolar kömür sahasında meydana gelen göçüklerde 11 işçi hayatını kaybederken, bu işçilerden sadece Yaşar Alkaya ve Ruşen Demir'in cenazelerine ulaşılabilmiş, Jeoloji Mühendisi Halil Tatlı, Maden Mühendisi Nail Yılmaz, işçiler Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Adnan Demir, Tuğran Gökhan ve Aydoğan Polat'ın cenazelerine ulaşılamamıştı.

Göçüklerde hayatını kaybeden 11 şehit madenci, Çöllolar kömür sahasını işleten Park Teknik A.Ş. ile Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi tarafından düzenlenen bir törenle anıldılar. Törene madencilerin yakınları, firma ve sendika yetkilileri ile şehit madencilerin mesai arkadaşları katıldı.
Kur'an-ı Kerim'in okunduğu, duaların edildiği anma töreninde göçükte hayatını kaybeden madencilerin yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.
Tuğran Gökhan'ın annesi Hatice Gökhan'ın fenalaşması üzerine, hazır bulunan ambulansta tedavisi yapıldı.Program sonunda görüşlerini aldığımız Park Teknik Maden Dairesi Genel Müdürü Mustafa Kıraç, son çalışmalar hakkında şunları söyledi:
'Mayıs ayında çalışmaya başlamıştık. Daha sonra bizim verdiğimiz proje EÜAŞ tarafından kabul edilmedi. Çukurova Üniversitesi'ne şu anda EÜAŞ kendisi proje hazırlatıyor. Susuzlandırma projesini Şubat ayında görüşeceğiz. Eğer onda anlaşabilirsek Mart ayında da şev stabilizesi açısından görüşme yapacağız. Ümidimiz yine nisan, mayıs ayında başlamak. Şu anda çalışan işçi sayımız 240 civarında. Göçük olmadan önce bin civarındaydı. Ocak daha kuruluş aşamasında, ana makineleri gelmemiş, bunların operatörleri yerleşmemiş, ocak daha tam oturmamış. Eğer ocak tekrar oturursa binin üstünde işçi istihdam edilecek.

Burada sadece şirketlerin değil, basının, siyasilerin, halkın, siyasilerin de buranın açılması için destek vermesi lazım. Ülkenin enerjiye ihtiyacı var. Doğalgaz ile aldığımız elektriğin kilovat saati 16 kuruşa mal oluyor, burada üretilecek kömürle 6 kuruşa mal oluyor. 9 kuruş bizim cebimizde kalıyor, dışarıya gitmiyor. Şehitlik için biz bir çalışma yaptık. Kahramanmaraş Valiliği'ne gerekli müracaatımızı da yaptık. Burada şehit olan arkadaşlarımızdan ikisinin ailesi muvafakat vermedi. Onlar da muvafakat verirlerse bu bahar şehitliğimizi de yapacağız. Bununla birlikte şu an drenaj çalışmamız sürüyor.'

Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı ise, sendika olarak her zaman madenci şehitlerin yanlarında olacaklarını belirterek, '2011'de olan göçükten dolayı Park Teknik ve Maden-İş olarak Mevlid-i Şerif okutuyoruz. Tabii ki acımız büyüktür, Allah kimseye böyle bir acı göstermesin, vermesin. Geride kalan madenci şehitlerimizin çocuklarının sendika olarak yanlarındayız, yanlarında olmaya da devam edeceğiz.'

3 yıl önce meydana gelen göçükte 9 işçinin acısı ilk günkü gibi canlı duruyor

Kömür havzasında 10 Şubat 2011'de oluşan göçükte kimi babasını, kimi oğlunu kimi de eşini kaybetti. Aradan geçen yaklaşık bin gündür cesetleri bulunamayan işçilerin acısı, ailelerini hala kor ateşi gibi yakıyor.

Her fırsatta göçük alanına gidip umut dolu gözlerle babasını arayan bir evlat, her kapı çaldığında oğlu gelecek diye göz yaşı döken anne ve babası toprak altında kaldıktan 11 gün sonra dünyaya gelen çocuğun hikayesi ise üzücü olayın yıl dönümünde yürekleri burkuyor.

İşçilerden Aydoğan Bolat'ın annesi Fatma Ünal yaptığı açıklamada, olayın ardından 3 yıl geçtiğini ve oğlu için hala ağıtlar yaktığını söyledi.

İçindeki yangını kelimelerle ifade edemediğini belirten Ünal, oğlunun durumunun eşinin ölümünden daha zor geldiğini ifade etti.

Oğlunun emaneti torunlarını severek günlerini geçirdiğini dile getiren Ünal, şunları söyledi:

"Çocuklarım ve torunlarım hep göçük alanına gidiyor. Hasta olduğum için beni götürmüyorlar. Oğlum öleceğine ben öleydim. Oğlumun cesedini bulup mezarını yaptırıp bir fatiha okuyup toprağını koklamak istiyorum. Hep umutlu bir haberi gözlüyorum. Kapıdan biri gelecek bana 'oğlun sağ' diyecekler diye bekliyorum. Oğlum gözümün önünden hiç gitmiyor."

İlk göçükten kurtuldu


Kemal Elmas'ın oğlu Cuma Elmas da babasının aynı bölgede, olaydan 3 gün önce meydana gelen göçükten sağ kurtulduğunu anımsattı. İkinci göçükten gelen acı haberle dünyalarının yıkıldığını anlatan Elmas, "İlk olaydan sonra kurban kesmiştik. Acımız 3 yıldır devam ediyor. Ayda birkaç kez göçük alınan gidip babamı arıyorum" diye konuştu.

Göçük sonrası açılan davanın üstünün kapatılmaya çalışıldığını savunan Elmas, sorumluların ceza almaması durumunda konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceklerini dile getirdi.

Göçükten 11 gün sonra doğdu


İşçilerden Turan Gökhan'ın oğlu Ahmet Turan Gökhan ise göçükten 11 gün sonra dünyaya geldi. Yaşamını annesiyle birlikte sürdüren minik Gökhan, babasının adını taşıyarak anısını canlı tutuyor.

17 Ağustos 1999 depreminde İstanbul'da çalışan işçilerden Muhsin Koşan ise olaydan 3,5 yıl önce Afşin'e geldi. Depremden kaçarak göçükte toprak altında kalan Koşan'ın anne ve babası, oğullarının fotoğrafına her baktıkların da 3 yıl önceki acıyı yaşıyor.

Park Teknik Genel Müdürü Mustafa Kıraç ise hiç kimsenin istemeyeceği iki göçükte 11 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Göçük altında hayatını kaybedenlerin yakınlarının işe alındığını dile getiren Kıraç, şunları kaydetti:

"Ailelerimize her türlü desteği sağlıyoruz. Ama şunu kabul etmek lazım ki hiç bir canı geri getirmek mümkün değil. Bu ancak içimizde bir üzüntü olarak kalır. Göçükten hemen sonra arkadaşlarımız arama çalışmalarına başladı. Arama çalışmaları da tam bir yıl sürdü. Göçüğün meydana geldiği 3 kilometrelik alan 50 metrelik derinlikte toprakla doldu. Burada insan cesedi bulmak kolay iş değil çünkü 60 milyon ton civarında toprak var."

Kıraç, kömür ocağının kalıcı bir yerine maden şehitleri için bir anıt mezar yapmak istediklerini söyledi.

Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan Çöllolar açık kömür üretim sahasında 6 Şubat 2011'de meydana gelen göçükte 1 işçi, 10 Şubat 2011'deki heyelanda ise dozer operatörü Ruşen Demir hayatını kaybetmiş, Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Adnan Demir, Tuğran Gökhan, Nail Yılmaz, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat ve Halil Tatlı toprak altında kalmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maden şehitleri dualarla anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN