Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tokatçı anneye beraat gerekçesi 'terbiye hakkı'

Okula gitmediği için kızlarıyla tartışıp tokat atan anne "basit yaralama" suçundan 4 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandı. Mahkeme, "terbiye hakkını kullanmıştır" diyerek anneye beraat kararı verdi

Giriş Tarihi: 12.2.2014
Kartal'da geçen yıl meydana gelen olayda, eşinden ayrı yaşayan 40 yaşındaki 6 çocuk annesi G.D., okulu aksatmaması karşılığında cep telefonu aldığı kızı M.E.'nin 20 gün okula gitmediğini öğrenince telefonu geri almak istedi. M.E.'nin telefonu ablasına vermesi üzerine kızları ile tartışan ev hanımı G.D., büyük kızı K.N.E.'ye iki tokat attı. Olayın savcılığa intikal etmesi üzerine anne G.D. hakkında 'öz kızlarına karşı basit yaralama' suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

AMACIM TERBİYE VERMEKTİ

Anadolu Adalet Sarayı Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan tutuksuz sanık anne G.D. ifadesinde "Olay günü, 21 yaşındaki kızım K.N.E. ile dershaneye ve okula gitmemesi nedeniyle tartıştık. Ben, 20 yaşındaki kızım M.E.'ye, okulu aksatmaması karşılığında cep telefonu almıştım. Ancak kızımın 20 gün okula gitmediğini öğrendim. Bu nedenle de kızarak elinden telefonu almak istedim. Ancak telefonu bana vermeyip ablasına verdi. O da telefonu bana vermeyince ben de tokat attım ve telefonu almak istedim. Bu sırada yaşanan arbede de her ikisinde de ufak tefek yaralanmalar olmuş olabilir. Yine tartışmalar sırasında karşılıklı olarak birbirimize bir şeyler söyledik. Ancak bunlar benim kızlarım. Amacım, onları terbiye etmekti. M.E. liseyi bitirmedi. Okulu da bıraktı. Benim amacım en azından liseyi bitirtmekti. Olay günü çocuklarıma terbiye vermek amacıyla böyle bir eylemde bulundum" dedi.

İKİ TOKAT ATTI
Müşteki K.N.E. ise ifadesinde "Olayı aynı şekilde tekrar ederek, " Şikâyetçi değilim" dedi. Mahkeme hâkimi, anne G.D.'nin olay günü, kızı olan müşteki M.E.'nin okula gitmediğini öğrenmesi üzerine, okulu aksatmaması karşılığında almış olduğu cep telefonunu geri istediğini, çıkan tartışma sonrası ise kızlarına tokat attığını belirterek, annenin kızlarını yaralama eğiliminin tedip ve terbiye hakkı kapsamında kaldığını ve amacının, kızlarını terbiye etmek ve eğitimlerini sürdürmek olduğunu belirtti. Mahkeme hâkimi, tek başına 6 çocuğuna bakan bir annenin, 19-20 yaşlarındaki kızlarını bu şekilde terbiye etme hakkının bulunduğu, bu nedenle yaralama suçları yönünden olayda bir hukuka uygunluk sebebinin bulunduğu kanaatine varıldığını belirterek, annenin yaralama suçlarını işlemesine rağmen eylemini terbiye hakkı nedeniyle gerçekleştirdiği dolayısıyla olayda bir hukuka uygunluk nedeninin bulunduğunu belirterek annenin beraatına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tokatçı anneye beraat gerekçesi 'terbiye hakkı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN