Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığı Türkiye genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. İstanbul ve İzmir parçalı ve çok bulutlu, Ankara'da ise az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Salı gününden itibaren sıcaklık 25 dereceye kadar yükselecek.

Giriş Tarihi: 13.2.2014 09:11 Güncelleme Tarihi: 13.2.2014 14:36
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin batısının yeni bir yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor. Ege kıyılarından başlayarak zamanla Ege ve Marmara bölge genelinde görülecek yağışların, Muğla ile Aydın'ın kıyı, İzmir'in güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle güney yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara'nın güneybatısı, Kıyı Ege ve Doğu Akdeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EN SICAK YIL 2014

Türkiye en yağışsız yıllarından birini yaşarken, Alman uzmanlar kabus gibi bir uyarı yaptı. Buna göre El Nino'nun etkisiyle 2014, 'kaydedilmiş en sıcak yıl' olabilir.

Uzun dönemli hava tahminlerinde bulunan uzmanlar, 2014 yılının kayıtlara geçmiş en sıcak yıl olabileceği uyarısında bulundu. Zira, Pasifik Okyanusu'ndaki ılık suların yüzeye yükselmesi ve Ekvator boyunca Amerika kıtasına yönelmesiyle oluşan hava hareketinin bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor. El Nino (Yaramaz çocuk) ismi verilen bu hareket ile atmosfere ciddi miktarda sıcaklık yayılacak. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda iklimlerin altüst olacağı ve 2014'ün çok sıcak geçme ihtimalinin arttığı belirtiliyor. Almanya'daki Justus Liebig Üniversitesi'nden Armin Bunde önderliğindeki bir grup bilim insanı farklı bir yöntem kullanarak El Nino'yu neredeyse bir yıl önceden tahmin edebildiklerini açıkladılar.

İHTİMAL YÜZDE 76
Ekvator bölgesi ve Pasifik'in geri kalanı arasındaki sıcaklık farklarını inceleyen Alman bilim insanları, iki bölgenin aralarındaki fark azaldığında, El Nino oluşma ihtimalinin arttığını gözlemlediler. Sonuçları değerlendiren Armin Bunde, bu yıl El Nino oluşma ihtimali için yüzde 76 gibi çok yüksek bir değer verdi.

SICAKLIK REKORU KIRILDI

İstanbul'da dün 20 dereceyle şubat ayı sıcaklık rekoru kırıldı. İTÜ Öğretim Üyesi Miktad Kadıoğlu katıldığı canlı yayında daha önce en yüksek sıcaklığın 18.3 derece olarak ölçüldüğünü belirterek, "Hafta sonu İstanbul'da hava soğuyor ama salı gününden itibaren sıcaklık 25 dereceye kadar yükselecek" dedi.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Muğla ile Aydın'ın kıyı, İzmir'in güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım, dolu, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneybatısında güney yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri ile zamanla Manisa, Denizli, Uşak ve Kütahya çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Muğla ile Aydın'ın kıyı, İzmir'in güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Kıyı Ege'de güney yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla batı kesimlerinin çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Antalya ve Burdur'un batı kesimlerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Hatay çevrelerinde sis hadisesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN