Hayvana eziyet suç kapsamına alınacak

Kedisine işkence eden C.A.'ya bin 756 TL idari para cezası kesildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, hayvana eziyeti kabahat olmaktan çıkarıp suç sayacak düzenleme için çalışmalarını hızlandırdı

Giriş Tarihi: 13.2.2014
Kedisini öldürüp görüntüsünü internette paylaşan C.A.'ya çığ gibi tepki yağarken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı hayvanlara eziyeti suç sayacak düzenleme için çalışıyor. Bir süredir çalışılan düzenleme kabul edilirse hayvanlara eziyet, kabahatler kanunu dışına çıkarılacak, cezası artırılarak suç kapsamına alınacak. Eskişehir'de okuyan C.A.'nın (20) kısa bir süre önce sahiplendiği kedisine işkence ederek öldürdüğü görüntüleri internette paylaşması infiale yol açmıştı. C.A. bir süre baktığı "Toros" adlı kedisini yatağını kirlettiği için bıçakladı. Daha sonra bağırsakları dışarı çıkan kedinin görüntülerini sosyal medyada paylaştı. Eskişehir Emniyeti'ne yapılan ihbarın ardından polis, C.A.'yı yarıyıl tatili için gittiği Bartın'da gözaltına aldı. Kediyi öldürdüğü için idari para cezası kesilen C.A. yaklaşık bin 756 TL ceza ödeyecek.

YOUTUBE KALDIRDI

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü öğrencisi olan C.A. hakkında rektörlük de açıklama yaptı. C.A. hakkında disiplin soruşturması başlatan Osmangazi Üniversitesi, C.A.'nın yaptıklarını nefretle kınadı. Bunun yanı sıra kediye işkence videosunun paylaşıldığı YouTube görüntülerin tiksindirici olması nedeniyle siteden kaldırdı. İnternette başlayan "hayvanlara eziyet suç sayılsın" kampanyasını da 200 bin kişi imzaladı. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) kediye işkence ederek öldüren C.A. hakkında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Eskişehir Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı'na adli idari işlem talebinde bulundu. Derneğin hazırladığı dilekçede C.A. isimli kişinin, her an aynı vahşeti bir insana da yapabilecek olması nedeniyle, psikiyatrik muayene ve müşahede altına alınması talebi yer aldı. Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ece Bilgin, belediye başkan adaylarından, yerel seçim bildirgelerinde hayvan hakları konusunda neler yapacaklarını anlatmalarını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvana eziyet suç kapsamına alınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN