Erkeklere taş çıkartıyor

Şiran ilçesinde yaşayan 49 yaşındaki 3 çocuk annesi Rabia Yeniçeri, oğluna ait taş fırında ekmek üreterek adeta erkek ustalara taş çıkartıyor.

Giriş Tarihi: 14.2.2014 15:03
Yeniçeri, 7 yıl önce dayı ve dedesine yardım amacıyla başladığı meslekte, oğluna ait fırında sabahın erken saatlerinden itibaren hamur açıp ekmek, kete pişiriyor, müşterilerle ilgileniyor.

Yeniçeri, yaptığı açıklamada, fırıncılığın dede ve dayı mesleği olduğunu, kendisinin de onlara yardım etmek amacıyla bu işi öğrendiğini, fırın sahibi olan oğlu Volkan Yeniçeri'ye yardım ettiğini söyledi.

Fırının geçim kaynakları olduğunu ifade eden Yeniçeri, "Bir fırında yapılması gereken işlerin hepsini yapıyorum. Hamur yoğuruyorum, fırına ekmek atıp pişiriyorum. Kete yapıp yufka açıyorum. Ayrıca müşterilerle ilgileniyorum" dedi.

Yeniçeri, işe ilk başladığında bir takım zorluklar yaşadığını dile getirerek, "Acemilikler oldu ama çalıştıkça alışıyorsun. Bir işte yeter ki azmin olsun. Azim oldukça her şeyi yapıyorsun" ifadelerini kullandı.

Şiran'da kendisinden başka kadın fırın ustası olmadığını söyleyen Yeniçeri, "Çevremdekilerden olumlu tepkiler alıyorum ve bundan çok mutluyum. Bu işe bayan eli değdiği için tebrik ediyorlar. Bu işi genelde erkekler yaptığı için beni fırının önünde görünce şaşırıyorlar. Olumlu tepkiler veriyorlar, ben de gurur duyuyorum. Allah'ın izniyle yaptığım her işi başarıyorum" diye konuştu.

Yeniçeri, kadınların azimli olduktan sonra bu işi yapabileceklerini de sözlerine ekledi. Fırının sahibi oğlu Volkan Yeniçeri ise annesi ona yardım ettiği zamanlarda işlerini severek yaptıklarını belirterek, "Annem bizim elimiz, ayağımız, olmazsa olmazlarımızdan biri. Bize her konuda yardımcı oluyor. Ona bütün katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkeklere taş çıkartıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN