Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvan hakları yürüyüşünde gerginlik

Eskişehir'de hayvan hakları yürüyüşüne katılan bir kişinin köpeğini Porsuk Çayı'na atarak yüzdürmesine hayvanseverler tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 16.2.2014 18:46 Güncelleme Tarihi: 16.2.2014 18:46
Türkiye'nin dört bir yanında hayvanseverler sokağa indi. Eskişehir'de de yaklaşık 500 kişi, evinde sahiplendiği kediyi bıçaklayıp kafasını damacana ile ezerek öldürdüğü öne sürülen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi M.C.A.'yı protesto etti. Yürüyüşe katılan bir kişinin köpeğini Porsuk Çayı'na atarak yüzdürmesine hayvanseverler tepki gösterdi. Polisler bu kişi hakkında yasal işlem başlattı, zabıtalar ceza kestiği kişinin elinden köpeğini aldı.
Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP'ın öncülüğünde Eskişehir'de hayvanseverler Porsuk Bulvarı'nda toplandı. Çeşitli yazıların bulunduğu dövizler taşıyan ve beraberinde köpeklerini getiren kalabalık adına basın açıklamasını Semra Önal adlı hayvansever yaptı. Semra Önal, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi M.C.A.'nın sahiplendiği kediyi öldürdüğünü ve bunun görüntülerinin sosyal medyada yayınlandığını belirterek tepki gösterdi.

KÖPEĞİNİ PORSUK ÇAYI'NA ATINCA TEPKİ GÖRDÜ

Sayıları 500'ü bulan kalabalık Porsuk Bulvarı'nda yürüyüşe geçti. Hayvanlarla ilgili çeşitli sloganlar atan kalabalık arasında bulunan Kemal Sarmaşık adlı genç yaya köprüsünden geçerken yanındaki köpeğini Porsuk Çayı'na attı. Sarmaşık yürüyüşe katılan diğer hayvanseverlerin tepkisiyle karşılaştı. Köpeğini sudan çıkaran Sarmaşık, dikkat çekmek amacıyla köpeğini suya attığını ve hemen yanına gidip onu sudan çıkardığını söyledi.
Tepkilerin artması üzerine sivil polisler Kemal Sarmaşık'ı kalabalığın yanından uzaklaştırıp durumu belediye zabıtasına bildirdi. Zabıta ekiplerini Kemal Sarmaşık'a köpeğini tasmasız gezdirdiği için 189 lira para cezası kesti ayrıca Porsuk Çayı'a atarak hayvana kötü muamele yaptığı için köpeği elinden aldı. Yetkililer, Sarmaşık hakkında Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün de kötü muamelede suçundan ara cezası keseceğini, köpeği hayvan barınağına götürdüklerini bildirdi. Bu arada kalabalık yaklaşık 1 kilometre yürüdükten sonra tekrar basın açıklamasının yapıldığı yere geldi ve daha sonra dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvan hakları yürüyüşünde gerginlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN