Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayalleri 15 bin liraya bağlı

Giriş Tarihi: 17.2.2014 14:25

Antalya’da yaşayan ve doğuştan kalça çıkığı olan 13 yaşındaki 6. sınıf öğrencisi Hakan Erdal’ın yeniden yürüyebilmesi ve okuluna dönebilmesi için 15 bin lira gerekiyor.

Şuan pansumanı dahi yapılamayan Hakan, iki ameliyat daha olması halinde yürüyebilecek ve okuluna dönebilecek. Antalya'da yaşayan 37 yaşındaki Erhan Erdal'ın 13 yaşındaki oğlu Hakan Erdal'a 3 günlükken doğuştan "omuriliğin kese şeklinde dışa doğru çıkması" olarak bilinen "meningomyelosel" hastalığı teşhisi konuldu.

Bu hastalığın tedavisini yaptıran Erdal ailesinin mutluluğu uzun sürmedi ve çocuklarına kalça çıkığı teşhisi konuldu. Sağ ayağı yüzde 50 kusurlu ve ayak bileğinde dönüklük bulunan Hakan Erdal için zorlu bir süreç başladı. 7 yıl önce bir operasyonla Hakan'ın ayak bileği doğrultuldu. 4 yaşına kadar sürünen Hakan Erdal, üst üste geçirdiği operasyonların ardından ayağını sürüyerek de olsa yürümeye başladı. Aileinin omzunda ve servisle okula giden Hakan Erdal, 6. sınıfa geçti. Ama bir ay yürümesi için geçirmesi gereken ameliyatlardan birini olunca okulundan 5 ay ayrı kalması gerektiği belirtildi. Şuan sağ ayağından karnına kadar alçılı şekilde yatağında yatan Hakan Erdal'ın sağlıklı şekilde yürüyebilmesi için 15 bin liraya ihtiyacı var. 13 yıldır hastane hastane dolaşan aile, oğlunun pansumanını dahi yaptıracak paraları kalmadığını kalan iki ameliyat için hayırserverlerden yardım beklediklerini belirtti.

MADDİ DURUMUM İYİ DEĞİL

Aşçı Erhan Erdal, Hakan'ın doğduğundan bu yana hastanelerde olduğunu belirterek, 3 günlükken çocuğuna miyange miyonesel teşhisi konulduğunu söyledi. Bu hastalığı yendikten sonra oğlunda kalça çıkığı tespit edildiğini anlatan baba Erdal, şöyle konuştu:

"Dört yaşına kadar oğlum hiç yürüyemedi. Sürekli sürünüyordu. Süründükçe de biz vicdan azabı çekiyorduk. Süründüğü yerler yara oluyordu. Maddi durumumuzun kötü olması nedeniyle tedaviye geç başladık. Üniversite hastaneleri kalça çıkığını tedavi edemeyeceklerini söyledi. Gittiğimiz bütün hastaneler kapılarını yüzümüze kapattı."

Hastanelerin önce kendilerine parayı ardından hastanın durumunu sorduklarını dile getiren Erdal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Oğlum önce bileğinden ardından kalça çıkığından bir ameliyat oldu. Daha sonra az da olsa yürümeye başladı. Hakan yürüyemediğinden dolayı bir yıl okula geç başladı. Ayağa kalktığı zaman ayağını sürüyordu. Bazen servisle, bazen sırtımızda çocuğumuzu okula götürdük. Ama 1 ay önce geçirdiği son operasyonun ardından yatağında yatması gerekir. Okuluna ara verdi. 4 ay gidemeyecek."

Oğlunun yürüyebilmesi için iki ameliyat daha geçirmesi gerektiğinin altını çizen Erdal, şöyle konuştu: "Bu iki ameliyatı yaptırabilirsek, oğlum daha sağlıklı bir hayat sürebilecek. Ama ben oğluma 3 günlükten, 13 yaşına kadar neyim var neyim yoksa harcadım. Oğlumun sağlığına kavuşması için her şeyimi yatırdım ve bugünlere kadar geldik. Kalan bu iki ameliyat için kamu hastanelerine başvurdum. Böyle bir operasyonun yapılamayacağını bildirdiler. Araştırmalarıma devam ettim ve bir doktorun aracılığıyla İzmir'de özel bir hastanede kalça çıkığı ameliyatının birincisini olduk. Kalan iki ameliyat için maddi anlamda gücümüz kalmadı."

İki ameliyat için yaklaşık 13 bin liralık bir masrafları olacağını ifade eden Erdal, şunları söyledi: "Bu konuda hayırseverlerden destek bekliyoruz. Oğlumun son ameliyatını kredi ile yaptırdım. Hakan'ın ameliyat olduğu yere tekrar kontrole ve pansumana gitmesi gerekiyor. İmkansızlıklardan dolayı götüremiyorum. Ambulans başvurusu yaptık ama sonuç alamadım. Bu şekilde hep kapılardan döndürüldük."

Oğluna 2004 yılında yüzde 40 özürlü raporu verildiğini kaydeden Erdal, sözlerine şöyle devam etti: "Oğluma o gün yüzde 50 rapor verselerdi. Bugün her şey farklı olabilirdi. SSK'lı olmama rağmen çocuğumun ilaçlarını alamıyorum. Pansuman yapılması gerekiyor. Pansuman olması için oğlumun ambulansa alınıp götürülmesi gerekiyor. Biz yerinden kıpırdatamıyoruz. Yetkililerden çocuğumun pansumanının yapılması için yardım istiyorum. 15 bin lira gibi bir paraya ihtiyacım var. İmkanım kalmadı. Oğlum yürüsün."

YÜRÜMEK BANA YETER

13 yaşındaki Hakan Erdal ise sürekli hastaneye gittiklerini belirterek şöyle konuştu: "Hastalığımın tedavisi olmadığını söylediler. Ben süründüğüm hallerimi hatırlıyorum. Tedavisi yok dediler. Ama ben Allah'a şükür ameliyat oldum. Halimden utanmıyordum okula giderken. Tüm yardımsever vatandaşların sesimizi duymasını istiyorum. Büyüyünce avukat olmak ve normal olarak yürümek istiyorum."

Futbol oynamak istediğini dile getiren Hakan Erdal, yürümenin bile kendisi için yeterli olacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalleri 15 bin liraya bağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN