Yetimlere bıraktığı mirası davalık oldu

Giriş Tarihi: 17.2.2014

Mirasını Darüşşafaka'ya bırakan ressam Şükriye Dikmen'in ailesi vasiyetnamenin iptali için dava açtı. Darüşşafaka da mirasın tescili amacıyla hukuk savaşı başlattı

Türkiye'nin tanınmış ressamlarından Şükriye Dikmen 14 yıl önce hayata gözlerini yumduğunda, İstanbul Şişli'de bulunan 6 dükkân ile Büyükada'da yer alan hisseli gayrimenkullerini Darüşşafaka'ya bıraktığı ortaya çıktı. 1977'de hazırladığı vasiyetnamede, aralarındaki sorunlar nedeniyle kardeşi Tiraje Dikmen'i mirasçısı olarak kabul etmediğini belirten ünlü ressam, Büyükada'da Dikmen Köşkü olarak anılan gayrimenkuldeki hisseleri ile bütün eserlerini Resim ve Heykel Müzesi'ne, Şişli'de Meşrutiyet Caddesi'nde bulunan pasajdaki 6 işyeri ile yine Büyükada'da 4 arsadaki hisselerini de Darüşşafaka'ya bıraktığını kaydetti. Kasadaki mücevherlerini avukat arkadaşı Necla Fertan Ertel'e bıraktığını belirten Dikmen, nakit parasını ise akrabası Berrin Arat, Osman Arat, hizmetlisi Gül Bulat, avukat Necla Fertan Ertel, Teoman Sökeli ve Özdemir Sökeli'ye eşit olarak paylaştırdı. Ancak Necla Fertan Ertel de Dikmen gibi 2000 yılında hayatını kaybetti.

İPTAL DAVASI DEVAM EDİYOR
Şükriye Dikmen'in ölümünün ardından ardından ortaya çıkan vasiyetnamesinin mahkeme tarafından okunmasının ardından yakınları tarafından vasiyetnamenin iptali için dava açıldı. Mahkemenin vasiyetnamenin iptali davasını reddetmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay, dosyanın tenkis (pay dağılımı) yönünden bozulmasına hükmetti. Bozulan davanın görülmesine İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam edilirken Darüşşafaka, Yargıtay'ın bozma kararının vasiyetnamenin iptali yönünden olmadığını belirterek, Asliye Hukuk Mahkemesi'ne vasiyetnamenin yerine getirilmesi ve ünlü ressamın bıraktığı malların Daruşşafaka adına tescil edilmesi talebiyle başvurdu.

Kadın portreleri üzerine uzmanlaştı
1907'de doğan Şükriye Dikmen sanat yaşamı boyunca portre, özellikle kadın portreleri ve çiçek resimleri yapmaktan vazgeçmedi. Eserlerini yalınlaştırarak oluşturmaya çaba harcadı. Genellikle duralit üzerine çalışan Dikmen, boyayı çok ince kullanarak zemin dokusunu da kompozisyona kattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetimlere bıraktığı mirası davalık oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN