Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dedikoducu komşuya 3 bin lira para cezası

Giriş Tarihi: 18.2.2014

Üst kat komşuları hakkında dedikodu yaptığı suçlamasıyla yargılanan kadın, "kişilik haklarına saldırı" gerekçesiyle 3 bin lira tazminat ödemeye mahkûm edildi

İzmir'de yaklaşık 2 yıl önce Gaziemir'deki bir siteye taşınan N.Ş.B. ve annesi N.A. ile alt katlarında oturan komşuları H.M. arasında tartışma çıktı. Bunun üzerine iddiaya göre komşuları, anne-kızın psikolojik sorunları olduğunu, daha önce oturdukları siteden de bu nedenle atıldıklarını iddia ederek dedikodu yapmaya başladı. Bununla da yetinmeyen alt komşu, site yönetimine verdiği dilekçede iddialarını tekrar ederek, anne-kızın siteden atılmalarını istedi. Durumu öğrenen aile, Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, H.M. hakkında 6 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

'DEDİKODU HAKARETTİR'


Davalı komşu ise mahkemedeki savunmasında anne-kızın taşındıkları andan itibaren sürekli sorun çıkardığını ve gürültü yaptığını iddia ederek, şikâyet hakkını kullandığını öne sürdü. Dava sonunda hâkim, sanık komşunun kişilik haklarına saldırıda bulunmadığına kanaat getirerek tazminat talebini reddetti. Kararın temyiz edilmesiyle dosyayı inceleyen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, sanığın şikâyet etme hakkı sınırlarını aştığını, bu nedenle kişilik haklarına saldırının söz konusu olduğunu, tazminata hükmedilmesi gerektiğini belirterek kararı bozdu. Davayı yeniden gören yerel mahkeme de dedikoducu komşunun annekıza, yasal faizi hariç 3 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dedikoducu komşuya 3 bin lira para cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN